Boureanu, după eşecul de la alegeri: ARD a fost o mare prostie, iar prostia se plăteşte

de Emma Toader - Mediafax

ANDREEA ALEXANDRU / MEDIAFAX FOTO

Vicepreşedintele PDL Cristian Boureanu a declarat, marţi, pentru Mediafax, că USL a câştigat alegerile şi trebuie lăsată să conducă ţara şi a arătat că "a fost o mare prostie" inventarea alianţei ARD "cu nişte partide care nu existau", el precizând că "în viaţă prostia se plăteşte".

"Cred că e devreme pentru o analiză complexă. Fără a considera că sunt sub mperiul emoţiilor, cred că astăzi am dreptul să spun că a fost o mare prostie să inventăm o alianţă (ARD) cu nişte partide care nu existau, iar în viaţă prostia se plăteşte", a precizat Cristian Boureanu.

El a spus că le mulţumeşte celor 26% "de huşeni" care l-au votat şi tuturor românilor care i-a susţinut pe cei de la ARD.

"Vreau să le mulţumesc celor 26% de huşeni care m-au votat şi tuturor românilor care ne-au susţinut şi le doresc putere să treacă peste un an 2013 despre care, eu ca economist, cred că va fi extrem de greu pentru România. Celorlalţi le doresc să reuşească să se bucure în 2013 de ce au ales. USL a câştigat şi trebuie lăsată să conducă ţara. Doamne, ocroteşte-i pe români!", a mai spus Cristian Boureanu.

Preşedintele PDL, Vasile Blaga, a convocat pentru vineri Colegiul Director al partidului, din care fac parte membrii conducerii centrale a PDL şi liderii organizaţiilor judeţene.

"Din dispoziţia preşedintelui PDL, Vasile Blaga, vineri, 14 decembrie, la ora 11.00, va avea loc şedinţa Colegiului Director Naţional al Partidului Democrat Liberal, la Sala de Grup a PDL din Camera Deputaţilor", informează PDL.

Şedinţa Colegiul Director al PDL va avea loc în condiţiile în care ARD, alianţa constituită în jurul partidului, a înregistrat un eşec la alegerile parlamentare de duminică.

Luni la prânz, prim-vicepreşedintele Cezar Preda a demisionat din funcţie.

La rândul său, Adriean Videanu a declarat că în partid urmează să se facă o analiză, iar măsurile decise vor fi anunţate.

În acelaşi timp, au început să circule zvonuri despre iminenta demisie a lui Vasile Blaga de la şefia partidului.


 

 

 

23 Comentarii [+] Adauga un comentariu

#1 Mergeti la Merkel si va plangeti!!!!! 10.12.2012 15:20

Mergeti la Merkel si va plangeti!!!!!

Ati dat din gura de parca altii numai sunt in tara asta si doar de buzunarele voastre ati vazut.

Faceti Constitutia ca orice parlamentar sa raspunda pt actele de coruptie si delapidare. Sper ca acesti PDL-isti, USL-isti si altii sa raspunda in fata legii

 
#2 Gonflabil 10.12.2012 15:27

Nemernicul de marinar chior a distrus ARD-ul. In vara, toti PDL-istii au sarit in apararea lui si, impreuna cu ceilalti basisti (pana la cifra de 10 milioane care au boicotat referendumul), au salvat democratia, au evitat lovitura de stat. Acum, cand portocaliii aveau mai multa nevoie de ajutorul lui prin votul celor 7...8 milioane de basisti ne-ARD-isti, i-a lasat cu dosul in balta. In loc sa-i trimita pe ai lui la vot, a facut un apel ferm la unguri sa-si sustina formatiunea. Si ungurii l-au ascultat, au atins pragul. Pentru ce n-a facut acelasi apel la sustinatorii lui? Evident, pentru ca a facut un blat rusinos cu uslinosii. A batut palma cu ei, a sacrificat ARD-ul pentru a evita o noua procedura de suspendare. Sa-i fie rusine! Ne-a lasat cu * si cu plagiatorul, condusi de varan si de batranul kaghebist, sa faca cu noi ce vor! Sa le fie rusina si pupincuristilor basisti care, in vara, au facut toate eforturile sa-l salveze pe base' (lazaroiu, plesu, cristoiu, liiceanu, turcescu, cartarescu, tismaneanu, pora, patapievici si ceilalti ca ei, nu le pot scrie numele cu majuscula intrucat s-au dovedit a fi cele mai nedemne creaturi), dar care, acum, au stat de-o parte si au admirat dezastrul, asemenea lui Nero. RUSINE!

 
#3 jubilez 10.12.2012 15:38

Asa asa plangeti lamentati-va ca a intarcat balaia . Ati luat bataie la fundul gol urat de tot. Fuguta la Barosso sa va plangeti ca au venit comunistii bolsevici la putere . Decat cu voi prefer sa ne alaturam CSI ca e mult mai bine. Lada de gunoi a istoriei va asteapta ca pe raposatul PNTCD .Nu va regreta nimeni stati linistiti .Poate avem o bucurie la anul si mai vedem si ultimul pas -suspendarea .

 
#4 Adi 10.12.2012 15:45

Dupa razboi multi viteji se arata. Boureanu putea spune ca ARD e "o prostie" mai demult.

@ #2 Gonflabil

Hai ca esti simpatic. Ce vreau sa te intreb: si in lumea in care traiesti tu a venit iarna? A nins?

 
#5 vas 10.12.2012 15:49

Titlu zice ca "dupa alegeri" si in articol se spune ca "a declarat marti", adica maine. Ziaristi de 2 lei si stire de cacao...

 
#6 voi 10.12.2012 15:53

voi usl-istilor, mai bine vedeti cum va tineti de promisiuni.
ograda voastra a putrezit decat balegar electoral ati strans.
in 7 luni suntem deja, pe chituci.
acum, urmeaza sa vedeti cat de adanca e prapastia.

cat despre barosso si merkel, nu va agitati.
le-ati luat o grija de pe suflet, au scapat de cea mai imputita tara din europa.
tiganii vostrii dragi, acum se-ntorc acasa sa va ajute sa va cosmetizati tara dupa chipul si asemanarea voastra.

 
#7 adyy 10.12.2012 15:55

nesimtitii astia de pedelisti,mai nou aredisti, ce creeau ca vor mai pupa sa preia puterea ,ca alta data.sa fure,sa jefuiasca tara,sa saraceasca romanii,cum au facut pana in mai 2012,sa-si bata joc de bugetari, de pensionari,de mame de bebelusi ,de persoane cu handicap etc.,,,raul lor facut romanilor s-a intors impotriva lor,,,,asa ca sa-i vedem ce vor face de acum ,nu mai au loc in parlament,si nici nu mai au de unde si ce fura sa-si faca averi colosale,,domnilor romanii s-au desteptat,nu ia mai putut suporta pe portocalii lui basescu ,sa mai vina la guvernare,,sincer ma bucur ca a reusit zdrobitor usleul,la vot i-am votat cu toata familia si vorba lui basel,,v-am ciuruit pedelistilor,afara din parlament cu voi,nemernicilor.

 
#8 Jos Guvernescu 10.12.2012 15:57

Şi de Cristian Boureanu îmi pare rău (bine, mai puţin decât de Cezar Preda...)

Cred totuşi că nu era cazul să comenteze ACUM că ARD-ul a fost o mare minciună pregătită românilor cu creier de găină.
Cred că ar fi trebuit să aibă curajul să comenteze ÎNAINTE de înfiinţarea ARD stupizenia acestei manevre!

Aştept un PDL-ist cu greutate care să spună pe faţă adevărul gol-goluţ: Traian Băsescu a distrus PDL pentru a-i prosti pe români cu această fantasmagorie de ARD, din motivul că a vrut neapărat să rămână EL la butoane !!! Şi că EL ar trebui să aibă onoarea de a-şi prezenta primul DEMISIA !

 
#9 rty 10.12.2012 16:06

pai la ce va asteptati sa zica caricatura asta si bouleanul de boureanu ,handicapatul,, ca lumea nu i-a mai vrut,ca nu ii mai suporta si nu i-a mai votat,,,,a ales sa spuna ca de fapt nu ei sunt vinovati de esec,ci a.r d .ul,,,de parca in ard,ar face parte nu aceeasi nemernici si excroci,din pdeleu,ci altii,hai sa fi seriosi,acum pdelistii disperati cum sunt, fac precum vulpea ,cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acrii.

 
#10 Gasitorul 10.12.2012 16:13

Venerabile @rty
S-a gandit vreun moment domnia voastra ca @gonflabil este un protestatar din Piata Universitatii si de la Cotroceni caruia nu i-au scapat anul acesta multe zile in care sa-l injure pe base' din toti rarunchii? Se pare ca a fost prea subtil, il voi certa cu asprime!

 
Vezi toate »