Cum a ajuns Ponta la putere. Gazele de şist, unul din capetele de acuzare în moţiunea de cenzură în urma căreia guvernul Ungureanu a fost demis în aprilie 2012

de Cristian ANDREI

MEDIAFAX FOTO / Razvan CHIRITA

Victor Ponta şi parlamentarii USL acuzau guvernul Ungureanu, în moţiunea de cenzură depusă în aprilie 2012, că a aprobat acorduri privind gazele de şist o singură companie – Chevron şi nu a fost capabil să privatizeze Cupru Min. După succesul moţiunii de cenzură, pe 7 mai 2012, Victor Ponta ajungea premier, funcţie pe care o deţine până în prezent.

În moţiunea de cenzură cu care a dărâmat guvernul Ungureanu, Ponta şi parlamentarii USL reproşau puterii de atunci că a încheiat contracte doar cu compania americană Chevron, deşi “mai existau şi alte companii care ar fi dorit să încheie astfel de acorduri cu autorităţile române”.

“Compania americană Chevron a primit dreptul de a explora şi exploata gazele de şist pe trei perimetre, toate aflându-se în judetul Constanţa, în suprafaţă totală de aproximativ 300.000 de hectare. Cele trei perimetre se află în zonele Vama Veche, Adamclisi şi Costineşti. Chevron mai deţine licenţe de explorare şi exploatare şi în zona Bârladului. De ce au fost aprobate acordurile ce permit Chevron exploatarea gazelor de şist, în condiţiile în care nu existau studii şi nici cadrul legislativ specific care să reglementeze condiţiile tehnice de explorare-exploatare care să evite riscurile geologice, de mediu, de poluare a apelor freatice?”, critica la momentul respective conducerea USL guvernul Ungureanu.

Între timp, în privinţa gazelor de şist poziţia premierului Ponta s-a schimbat, în discursurile sale apărând des sintagme precum “independenţa energetică” şi “scăderea facturii la gaze”.

Mai mult, pe vremea când se afla în opoziţie, preşedintele PSD, Victor Ponta, se pronunţa pentru consultarea locuitorilor din Bârlad şi litoral, zone în care urmau să aibă loc explorări pentru gazele de şist.

La un an şi jumătate după preluarea puterii, atât Victor Ponta, dar şi Crin Antonescu nu sunt de acord cu organizarea unor referendumuri pentru proiectele de exploare a gazelor de şist sau pentru proiectul minier de la Roşia Montană.

Opoziţia USL ataca Guvernul Ungureanu criticând faptul că acesta nu a fost transparent în privinţa proiectelor legate de gazele de şist.

Privatizarea Cupru Min, care nu este realizată nici la această oră, şi reprezintă unul dintre obiectivele noului ministru al Economiei, Andrei Gerea. În aprilie 2012, eşecul privatizării Cupru Min reprezenta un alt cap de acuzare la adresa guvernului Ungureanu.

“Eşecul vânzării Cupru Min SA nu exonerează cu nimic Guvernul de erorile comise în procesul de privatizare, ci, dimpotrivă, este încă o dovadă a iresponsabilităţii cu care executivul abordează chestiunea privatizării resurselor solului românesc”, susţineau Victor Ponta şi cei din USL în moţiunea de cenzură.

 

Cristian Andrei este reporter special al ziarului Gândul


 

 

 

34 Comentarii [+] Adauga un comentariu

#1 T.T. 17.10.2013 20:29

Scopul scuza mijloacele.. si-ar vinde si nevestele sa ajunga unde vor.
Prosti sunt ce-i care-i vor mai crede si data viitoare.

 
#2 Observator 17.10.2013 20:41

Bai Ponta, iti urez sa te ingropi si pe tine si partidul din care faci parte. Tot inainte, rasplata te asteapta.

 
#3 PSD NASTASE a dat aviz pentru gaze de sist 17.10.2013 20:45

Acordul petrolier care vizeaza explorarea, dezvoltarea si exploatarea pentru perimetrul Barlad a fost aprobat prin HG 2283/2004 de catre Guvernul Nastase.

Acordul de concesiune a fost incheiat intre Agentia Nationala pentru Resurse Minerale si compania britanica Regal Petroleum.

In 2010, Chevron a preluat licenta de la Regal Petroleum pentru suma de 25 de milioane de dolari, fara TVA.

 
#4 Explorare, dezvoltare si EXPLOATARE 17.10.2013 20:47

HOTARARE Nr. 2283 din 9 decembrie 2004

Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.

Art. 1
Se aproba Acordul de concesiune pentru explorare, dezvoltare si EXPLOATARE petroliera in perimetrul E V-2 Barlad, incheiat intre Agentia Nationala pentru Resurse Minerale, in calitate de concedent, si Regal Petroleum plc., in calitate de concesionar, prevazut in anexa*) care face parte integranta din prezenta hotarare.


Art. 2
Acordul de concesiune pentru explorare, dezvoltare si exploatare petroliera, aprobat potrivit art. 1, intra in vigoare la data publicarii prezentei hotarari in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

PRIM-MINISTRU
ADRIAN NASTASE

 
#5 rediroma 17.10.2013 20:54

am 33 de ani si un copil, si nu am decat datorii la banci, nu va este rusine domnule PONTA PT CA NU SUNTETI IN STARE DE NIMIC??? si cei care i-ati votat pe hotii astia ce o sa le spuneti copiilor vostri mai tarziu ca ati vost niste oameni manipulati si retardati!! sa va fie rusine au murit oamenii pt tara asta ca sa o distruga un guvern incompetent si 80% la suta din populatia romaniei care nici macar nu stiu pe ce lume traiesc. va multumesc pt un viitor stralucit

 
#6 HISTORY 17.10.2013 21:16

PROBLEMA ESTE ALTA OCCIDENTALII STIU CA POLITICIENII ROMANI SUNT LACOMI SI VAND TOTUL PE NIMIK NUMAI PENTRU A FI BAGATI IN SEAMA CU ALTE CUVINTE LE DAU SPAGA MARUNTIS PLUS CA VAND RESURSELE TARII PE NIMIK POLONIA ARE REDEVENTE DE 40 LA SUTA LA GAZELE DE SIST ROMANIA ARE 3,5 SUTA ACEST PONTA CA SI NASTASE ILIESCU AU VANDUT RESURSELE PE 2 LEI ACUM LUMEA IESE IN STRADA PAI NICI APA NU VOM MAI PUTEA BEA VA AVEA GUST DE * ADIKA DE GAZ CEI CARE AU VOTAT USL CRED CA SE DAU CU CAPUL DE PERETI CU CE TRADATORI AU VOTAT

 
#7 unul 17.10.2013 21:26

Duplicitari , nesimtiti , rauvoitori si mincinosi sunt doar cateva dintre "calitatile" acestor vremelnici care conduc destinele Romaniei . Daca pana si Vasluienii care i-au votat in proportie de 80% au iesit in strada sau mai bine zis pe pasune atunci chiar ca au zbarcit-o rau si mai bine zis au imbulinat-o !!! Ponta nu te vad bine , pleci la americani unde stii bine ce te asteapta , iar cand vii te asteapta vasluienii . Asta-i fugind de raspundere ti-ai facut-o cu mana ta !!!!!

 
#8 DANA 18.10.2013 05:01

IN 2012 GUVERNUL MRU A FOST DEMIS ,UNA DIN CAUZE FIIND GAZELE DE SIST!
UN DOMN PARLAMENTAR ,SOLOMON IL COMPARA PE MRU CU ALDO MORO!
ACUM CA AU AJUNS LA PUTERE GAZELE DE SIST SANT BUNE PTR TARA?
CRED CA SI DUPLICITATEA ASTA ESTE UN MOTIV CA OAMENII SA IASA IN STRADA . NU MAI INTELEGEM NIMIC!
LA FEL SI CU ROSIA MONTANA!

 
#9 dorel de la securitate 18.10.2013 07:17

Eu am o problema de ordin juridic: daca acest contract s-a facut cu Regal Petroleum automat se transfera contracul cu orcine care ar prelua Regal Petroleum e cauta atunci Chevron aici? Au vorbit cu cei de la Bechtel care le-a spus: vezi ba ca sunt aia ce platesc bine, si phututi in cuur si cu banii luati!

 
#10 t. 18.10.2013 09:46

Nu credeam ca vom ajunge sa spunem ca era mai bine pe vremea guvernarii boc sau ungureanu cel putin ca si ,,stangaceli ,, ale politicienilor. Macar precedentii spuneau pe fata,, domle tre sa facem asta, sa taiem asta si sa dam asta,,.Astia dupa ce au blamat un intreg sistem acuma fac exact aceleasi lucruri, : Gaze de sist, Rosia Mintyana; Guvernare prin OUG, Majorari de taxe, Reforma in sistemul de sanatate de te doare capul, Acorduri noi cu FMI, Impozit Forfetar ----- Parca toate aceste lucruri au fost dacute de boc si ungureanu iar ULS-ul striga ca din gura de saroa ca uyite ce fac uite unde duc tara asta etc. NISTE DESEURI

 
Vezi toate »