no author
Traian Terzian - Mediafax
10544 vizualizări 23 apr 2015

SIMONA HALEP - SARA ERANNI 6-4, 6-4, după aproape 90 de minute de joc

6-4 Game, set şi meci pentru Simona Halep, care merge în semifinale la Stuttgart. Acesta a fost cel mai spectaculos game al meciului. Halep a avut două mingi de meci.

5-4 Halep a avut şansa meciului, dar nu a reuşit transformarea ei. Sara Eranni reuşeşte un break şi continuă partida.

5-3 Simona câştigă break-ul şi este la un pas de meci

4-3 Simona Halep revine la conducere

3-3 Halep caută soluţii, după ce Sara Eranni şi-a îmbunătăţit radical jocul în al doilea set

3-2 Eranni trece la conducere, pentru prima dată în acest meci

Raportul greşelilor neforţate arată în felul următor: Halep 15, Eranni 11

2-2 Eranni luptă şi aduce egalitatea în al doilea set

2-1 Simona rupe şirul break-urilor lui Eranni şi îşi câştigă serviciul

1-1 Un nou break reuşit pe Halep

0-1 Simona pierde primul game, după câteva greşeli.

A început setul II

Simona Halep - Sara Eranni 6-4

6-4  Două mingi de set pentru Simona, care reuşeşte un ultim break al setului.

5-4 Atât Halep cât şi Eranni au câştigat ultimele game-uri pe serviciul adversareai. Eranni a reuşit break-ul şi se apropie de Halep.

5-3 Halep ia un nou break şi va servi pentru set

4-3 Vine rândul lui Eranni să câştige break-ul în faţa lui Halep.

4-2 Halep câştigă un nou break, al treilea de la începutul meciului din tot atâtea posibile. Doua dintre ele au fost câştigate la zero

3-2 Simona Halep reuşeşte nişte lovituri extraordinare. Reverul în lung de linie este greu de returnat de Eranni. Simona a avut şansele ei, însă Eranni ia game-ul.

3-1 E rândul lui Halep să-şi ia revanşa şi să câştige pe serviciul italiencei fără să-i lase niciun punct.

2-1 Simona îşi pierde serviciul la zero

2-0 Două mingi de break pentru Halep, pierdute de româncă. Eranni revine şi trece în avantaj, însă un retur al Simonei restabileşte egalitatea şi câştigă game-ul.

1-0 Simona Halep - Sara Eranni. Serveşte Halep. Simona porneşte tare şi se impune uşor în primul game al meciului.

Meciul a început

Sara Errani a declarat, înaintea meciului cu Simona Halep, că se simte obosită pentru că a jucat şi la Fed Cup. "Vă spun adevărul, sunt foarte obosită după meciurile din Fed Cup (aluzie la faptul că Simona nu a participat la meciul României cu Canada). Din fericire, am mai avut o zi liberă la Stuttgart, dar în timpul meciurilor se simţea oboseala. De la turneul de la Rio, n-am avut nicio săptămână liberă”

Simona Halep- Errani va fi primul meci al zilei, pe terenul central.

Simona Halep a învins-o, miercuri, în premieră, pe sportiva spaniolă Garbine Muguruza, locul 20 WTA, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-3, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart.

Adversarea Simonei Halep, italianca Sara Errani, a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 6-1, pe Zarina Dias din Kazahstan, poziţia a 32-a în ierarhia mondială.

Simona Halep şi Sara Errani şi-au împărţit până acum victoriile, fiecare câştigând câte un meci cu scor categoric. În 2013, în turul al treilea al turneului de la Miami, Errani s-a impus cu 6-1, 6-0. Halep şi-a luat revanşa anul trecut, în sferturile de finală ale turneului de la Doha, cu scorul de 6-2, 6-0.

Aceste două partide s-au disputat pe suprafeţe rapide, în timp ce meciul care va avea loc, vineri, la Stuttgart, se va desfăşura pe zgură. Atât Simona Halep, cât şi Sara Errani consideră zgura drept suprafaţa favorită, fiind astfel de aşteptat o întâlnire mai echilibrată.