no author
Claudiu Giurgea
902 vizualizări 24 nov 2017

Meciul anului a fost desemnat duelul din primul tur de la US Open, dintre Simona Halep şi Maria Şarapova, jucat sub lumina reflectoarelor pe Arthur Ashe Stadium. Halep - Şarapova s-a jucat imediat după ceremonia de deschidere a US Open-ului şi concertul susţinut de Shania Twain. Meciul despre care s-a vorbit necontenit, încă de la tragerea la sorţi, a marcat revenirea rusoaicei într-un turneu de Mare Şlem după 18 luni, graţie unui wildcard. Campioana din 2006 a câştigat în set decisiv un meci jucat la un nivel extrem de ridicat, cu schimburi intense, scor 6-4, 4-6, 6-3.

Simona Halep a urcat pe podium şi cu partida din sferturile de finală de la Roland Garros, câştigată în faţa Elinei Sbvitolina. Românca a salvat minge de meci şi a revenit de la set şi 5-2 plus serviciu pentru adversara sa, apoi a defilat în setul decisiv şi s-a impus, în final, cu 3-6, 7-6(6), 6-0.