A murit Radu Timofte, fostul director al SRI

A murit Radu Timofte, fostul director al SRI /// foto: Mediafax

Fostul director al Serviciului Român de Informaţii (SRI), Radu Timofte, a încetat din viaţă, luni dimineaţă, la vârsta de 60 de ani, au declarat surse din apropierea acestuia, citate de MEDIAFAX. Fostul director al SRI suferea de leucemie.

Alexandru-Radu Timofte s-a născut la data de 7 aprilie 1949, în comuna Horia (judeţul Neamţ). a absolvit Academia de Înalte Studii Militare din Bucureşti, Facultatea de Comandă şi Stat Major, fiind ofiţer activ în Ministerul Apărării Naţionale până în anul 1988, când a fost trecut în rezervă, ca urmare a rămânerii ilegale în străinătate a surorii sale.

În perioada Revoluţiei din decembrie 1989, Radu Timofte a făcut parte din conducerea comitetului FSN din municipiul Roman.

În legislaturile 1990-2004, el a fost ales ca senator de Neamţ pe listele FSN, FDSN şi PDSR. În această calitate a îndeplinit funcţiile de preşedinte al Comisiei parlamentare de anchetă pentru cercetarea evenimentelor violente desfăşurate în zilele de 23-28 septembrie 1991 în Valea Jiului, Bucureşti şi alte localităţi din ţară (1991-1992), vicepreşedinte al Comisiei Parlamentare a României la Adunarea Parlamentară a NATO (1992-1996), membru în Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională (1992-2001) şi preşedinte al aceleiaşi comisii, vicepreşedinte al Comisiei parlamentare de control al activităţii Serviciului de Informaţii Externe. Ca parlamentar, a iniţiat peste 15 proiecte de lege adoptate de Parlamentul României. El a demisionat din Parlament la data de 12 februarie 2001, fiind înlocuit de Tudor-Marius Munteanu.

La data de 7 februarie 2001, a fost numit în funcţia de director al Serviciului Român de Informaţii, nominalizarea sa de către preşedintele României fiind confirmată prin votul camerelor reunite ale Parlamentului. Colonelul (r) Alexandru-Radu Timofte din Ministerul de Interne a fost înaintat la gradul de general de brigadă (cu 1 stea) în rezervă la 29 noiembrie 2001.

La data de 20 iulie 2006, Alexandru Radu Timofte şi-a prezentat demisia din funcţia de director al SRI, ca urmare a situaţiei create de eliberarea şi dispariţia lui Omar Hayssam (acuzat de terorism), împreună cu el demisionând şi Gheorghe Fulga, directorul SIE şi chestorul Virgil Ardelean, directorul Direcţiei generale de informaţii şi protecţie internă a Ministerului Administraţiei şi Internelor.


 

 

40 Comentarii [+] Adauga un comentariu

#1 AIA CU COASA 19.10.2009 10:22

Se pregateste BA-SESCUUUUUUUU!!!

 
#2 Herscovici 19.10.2009 10:41

fiul cel mai iubit al poporului :Ion Ilescu !

 
#3 SOV 19.10.2009 10:43

Ati uitat sa scrieti ca a depus eforturi serioase sa-l scoata pe SOV basma curata in hotia de la FNI.

 
#4 unu' 19.10.2009 11:03

Uaaaaau, e ..."groasă".

Principiul dominoului.

Au început! MergeÅ£i cu grijă

 
#5 Harry, Mata Harry- Programul de protectie al martorilor 19.10.2009 11:11

au fost stersi , au intrat in Programul de protectie al martorilor.
.. de urmarit pe viitor daca rudele, familia si apropiatii lor vor ramane in Romania si in ce zone vor face vizite, calatorii. Au fost ERASED , pentru mai multe amanunte si intelegere urmariti filmul Eraser cu Arnold Schwarzenegger.

.. in anul CRUCIAL 2007, cel cu suspendarea Presedintelui, avem 3 * la varf : Teoctist( 92 ani sa zicem ca era batran)
Dan iosif si Antonie iorgovan , tineri acestia amandoi sub 60 ani la acea vreme.


in anul si mai CRUCIAL 2009 avem deja 3 decese la varf : Generalul si tortionarul Nicolae Plesita( 80 ani sa zicem ca era batran, dar de ce tocmai acum si-a gasit sa moara ? nu putea si el in 2006 sau 2008 ca Pruteanu sau in 2010 sau 2011 ? de ce toate aceste DECESE sunt comprimate, una dupa alta ? )
apoi ieri, Ovidiu Musetescu - 54 ani .
si azi Radu Timofte - 60 ani .

Acestea nu sunt simple statistici . . . ci mai curand ," invatati, invatati si iar invatati " .

 
#6 Mai toti SECURISTII,POLITICIENII siAFACERISTII mari 19.10.2009 11:23

Mai toti astia mari sunt MOLDOVENI sau OLTENI .



Oare sa fie acestia oameni mai de nadejde, de incredere si mai geniali asa ca Eminescu ?

sau acestia sunt mai slugarnici, mai viciosi, mai santajabili si mai turnatori ?

ion iliescu- oltean.. adrian nastase si Vanghelie tot sudisti ,

george pruteanu, adrian paunescu, nicolae Vacaroiu, Octav Cozmanca, Hrebenciuc, chiar si Emil Constantinescu sunt toti Moldoveni .

 
#7 @MARI... 19.10.2009 11:29

Iar mai toti prostii, sunt ...prosti ca tine! Poate doar ceva mai mult, sau mai putin ...Ce coincidenta

 
#8 www.schemeloto.ro 19.10.2009 11:38

Premiu mare la loto 6/49:
www.schemeloto.ro

 
#9 AIA CU COASA 19.10.2009 11:47

uite mai ca si Plesita nascut in jud Arges si Ovidiu MuÅŸetescu nascut in Bucutesti.

 
#10 Adrian 19.10.2009 11:54

fantastic ,

Mircea Geoana , Corneliu Vadim Tudor tot in Bucuresti sunt nascuti.

Domnul George Becali la Braila.

 
Vezi toate »