BACALAUREAT 2013. Ce subiecte au primit elevii la GEOGRAFIE la BAC 2013

de Andreea Ofiteru

BACALAUREAT 2013. Olimpicii au susţinut miercuri, 29 mai, proba scrisă  la alegere  a profilului. Ei au putut alege una dintre cele şapte materii, în funcţie de profilul urmat.

Spre deosebire de ceilalţi ani, în acest an, elevii au primit subiecte diferite la BAC 2013  în funcţie de filieră şi de profil, în acord cu numărul de ore alocate acestora în planurile-cadru de învăţământ.

DESCARCĂ DE AICI BAREM SUBIECTE BACALAUREAT 2013 - GEOGRAFIE

La Geografie, elevii au avut trei subiecte cu mai multe subpuncte, notate fiecare cu câte 30 de puncte.

 

 


 


 

 

 

10 Comentarii [+] Adauga un comentariu

#1 Petronel 29.05.2013 18:11

Fără să fiu pasionat de geografie constat că tot despre țara mea am singurele lacune din examen (Subiectul al II-lea, B1 și C1)

 
#2 Marci 29.05.2013 20:08

@Petronel
La fel. Niciodata nu mi-a placut sa tocesc nu stiu cate rauri si grupe de munti, in afara de cele importante desigur.

 
#3 Normal 30.05.2013 07:53

Am terminat liceul de aproape 10 ani, si de atunci nu prea am avut de lucru cu geografia, numai d.p.d.v cultura generala... nu am fost cel mai bun din clasa, dar de un 6 am facut si acuma :P oare elevii care dau acuma examenul...ce o sa faca? oare acuma pe cine se va da vina ca au picat examenul? :) pt un examen national, este un subiect foarte usor... ce am avut atunci, a fost mult mai greu, si se baza pe cunostinte despre Romania :)

 
#4 Dan 30.05.2013 11:34

Extraordinar de usor si simplu. Muntii de origine vulcanica din nordul tarii, mi-am amintit de momentele cand m-a ars invatatorul cu o nota proasta fiindca nu am retinut toate grupele de munti din Carpatii Orientali, si asta a fost acum 20 de ani. Testul verifica asimilarea a unor cunostinte generale minime. Daca il pica si pe asta... e un loc si pentru ei, la coada vacii, pur si simplu nu au scuze.

 
#5 eu 31.05.2013 09:25

Foarte usor!Subiecte frumoase si accesibile elevilor.Nu sunt prea usoare?Cred ca nu este o simulare .

 
#6 Daniela 13.06.2013 22:09

@eu
Chiar si la simulari, subiectele au fost usoare... pentru cei care au invatat... Materia de a 12-a e frumoasa si usor de retinut... Imi pare rau de copiii care nu invata pt ca foarte usor se poate lua un 7-8 fara griji

 
#7 MMMMM 18.06.2013 10:21

ma puteti ajuta ....am nevoie d acest examen

 
#8 udrea mihaela 18.06.2013 12:17

as dori si eu variantele pentru bac2013 !!!

 
#9 mihaela udrea 18.06.2013 12:18

asteptam mai multe variante ....

 
#10 Alexandru Bogdan 5.07.2013 13:39

Cei carora le place geografia si au o minima pregatire in acest domeniu, pe aceste subiecte puteau lua minim 9,50.

 
Vezi toate »