Băsescu: "Am un regret profund că am spus public ce gândesc în legătură cu Regele Mihai". Cum i-a caracterizat pe Iliescu, Ceauşescu, Ciorbea şi Emil Constantinescu

de Departamentul Politic - Mediafax

Mediafax Foto

Preşedintele suspnedat, Traian Băsescu, a declarat că are "un regret profund" că a spus public ceea ce gândeşte în legătură cu Regele Mihai, adăugând că acest lucru îi arată că, măcar în chestiuni foarte sensibile, este bine ca politicienii să nu spună ce gândesc.

"Am un regret profund că am spus public ce gândesc. Şi asta îmi arată că uneori politicienii, măcar în chestiuni foarte sensibile, este bine să nu spună ce gândesc", a declarat Traian Băsescu, într-un interviu acordat unui cotidian central, referindu-se la atitudinea sa faţă de Regele Mihai.

Întrebat cum apreciază faptul că Regele Mihai nu i-a răspuns în niciun fel, deşi a fost întrebat, Băsescu a răspuns: "Aşa trebuia să facă un Rege! ".

Preşedintele suspendat a fost întrebat şi cum ar caracteriza anumite personalităţi politice.

Astfel, Traian Băsescu l-a caracterizat pe Nicolae Ceauşescu drept "dictator", pe Ion Iliescu drept "comunist neevoluat", iar despre Emil Constantinescu a spus "a vrut, dar n-a putut".

Întrebat cum îl caracterizează pe Traian Băsescu, el a răspuns: "După ce-mi termin mandatul".

Despre Petre Roman, Traian Băsescu a spus că îl apreciază pentru curajul pe care l-a avut în '90. "Şi oricum mi-a dat o şansă să fac politică. El a văzut-o, eu n-o vedeam. De asta, chiar dacă uneori a fost răutăcios cu mine, nu l-am atacat niciodată", a adăugat Băsescu.

Întrebat ce părere are despre Victor Ciorbea, preşedintele suspendat a răspuns: "Ooo, ce rateu!".

Traian Băsescu a susţinut, de asemenea, că Liviu Dragnea este "perfid", iar Claudiu Săftoiu este "fără caracter".

În legătură cu Sorin Frunzăverde, preşedintele suspendat a spus: "Dumnezeu cu el!".

În ceea ce îl priveşte pe Gabriel Oprea, Traian Băsescu a spus că, indiferent ce-ar face, "omul acesta a stat trei ani şi a asigurat, alături de UDMR, o majoritate care a permis României să treacă prin criză".

"Ei au stat în momentele cele mai grele. Aşa că, pentru acei trei ani, eu nu pot reproşa nimic nici lui Oprea, nici UDMR pentru ce au făcut la suspendare. Dar nu pot să nu observ că peste o sută de parlamentari dintre cei care au aprobat tăierile de salarii au votat pentru suspendarea preşedintelui. Şi-atunci, nu mai ştiu nici eu când am fost adevăraţi!", a adăugat Băsescu.

Întrebat despre "o afirmaţie destul de ceţoasă" pe care a făcut-o la un moment dat în legătură cu Crin Antonescu, referitoare la un nume de cod, Porumbacu, Traian Băsescu a spus: "O las ceţoasă".

DA sau NU la referendum? Votează AICI în REFERENDUMUL VIRTUAL Gândul şi câştigi un iPad2!


 

 

 

166 Comentarii [+] Adauga un comentariu

#1 Iulia 23.07.2012 11:56

Basescu da dovada de tarie de caracter, mereu si-a recunoscut greselile facute, asa trebuie sa se comporte un sef de stat! Tocmai din cauza ca mereu a respectat pe toata lumea si s-a comportat mereu cum trebuie va ramane presedinte si dupa 29 iulie... Romanii apreciaza toata munca depusa de Basescu in 8 ani si va trebui sa-si continue mandatul!

 
#2 mihai 23.07.2012 11:58

Are dreptate Basescu si noi spunem asta,urmarind evenimentele care ne-au invadat in ultimele doua luni de zile,dar atentie ce se intampla acum este mult mai periculos ca dupa revolutie,pucistii sunt si mai antrenati si mai flamanzi si mai avari de putere

 
#3 david 23.07.2012 11:59

Este de admirat faptul ca Basescu de fiecare data cand greseste isi recunoase si isi asuma greselile facute! Ponta greseste des dar nu-si recunoaste niciodata greselile si incearca sa le ascunda, sa produca scandaluri ca lumea sa uite de tampeniile facute de el!!!
Oricum Basescu va ramane presedintele Romaniei dupa referendum!!!

 
#4 Poporul va iubeste d-le Basescu 23.07.2012 12:00

Dubii nu mai sunt: Basescu, este cel mai bun politician al Romaniei, este cel mai barbat, cel mai curajos, cel mai responsabil!
Basescu, este singurulul care poate nimci Ciuma USL!
Basescu, este FLACARA DEMOCRATIEI, pe care Pucistii USL ne-a rapit-o, prin Lovitura de Stat! Puciul bolsevic!
Basescu, cu bune si cu rele, ne transmite cel mai puternic mesaj: sa spunem NU bolsevismului condus de Iliescu,Ponta, Nastase, Hrebenciuc, Dragnea, Relu Fenechiu, Antonescu, Patriciu si cel mai nociv si rau al Romaniei- Voiculescu-Felix-Turnatorul, care prin Hanaua antenista 3 pusa la dispozitia mafiei PSD, pe bani grei, a dezinformat, a mintit, a mannippulat *, incercand sa le spele creierele. Dar iata ca n-au reusit! Si sigur poporul Suveran va vota NU ciumei USL, NU trecutului, NU Crin puturosul, NU Ponta- un individ meschin si periculos, NU Moscova.
Poporul il iubeste pe Traian Basescu, cel mai puternic politician, "fiara" politica de neinvins. Omul care ne va ajuta sa scapam de comunismul si dictatura reinstaurata in Romania!!

 
#5 Despre Crin Puturosul 23.07.2012 12:01

Ce a facut acest individ pana in prezent?
A fost repetent, a dormit si doarme, merge la coafor, a stat si sta in oglinda, a chiulit timp de 22 de ani in politica pe banii nostri, a fost un sot execrabil parasindu-si sotia pe patul de spital mutandu-se la amaanta (amaant). De stiut: sotia s-a imbolnvit in urma unui soc puternic- Puturosul sot se giugiulea cu un nenea in patul lor conjugaal. S-a imbogatit dormind (!!) mutandu-se de la un ap. modest, in Herastrau in vila de lux, de la o Dacie a ajuns la 4 ori 4, a devenit betiv, merge la psiholog in Franta, a fost internat la o clinica din Viena, este bolnav psihic si in curand isi va gasi "linistea" intr-un sanatoriu.
Vreti oamnei buni, un labil psihic in fruntea tarii?
Vreti oameni buni un ratat in fruntea tari?
Vreti oamnei buni un ratat in fruntea tarii?
Daca nu vreti, atunci VOTATI PE 29 INTELIGENT si eliminati ciuma bolsevica USL. Sa ne ajute Dumnezeu sa scapam de ei, definitiv. Mortii revolutiei, vor fi razbunati in sfarsit daca vom vota in onoarea celor ucisi de Ileiscu si Pucistii lui!

 
#6 daniel 23.07.2012 12:04

Constantinescu, iliescu, ceausescu, ciorbea, ponta, antonescu... Acelasi stil, acelasi lucru, comunism, dictatura, minciuna, sabotare si tot ce este mai rau... Trebuie sa ne salvam tara de la asa ceva, trebuie sa ne strangem cu mic, cu mare, sa fim uniti si sa raspundem hotilor de la USL cu aceeasi moneda! Trebuie sa le dam un raspuns la incalcarile constitutiei, la acapararea statului de drept, la plagiat, la imaginea proasta pe care ne-au facuto in Europa si la nesimtirea cu care ne trateaza!! Care este raspunsul nostru pentru ei??? Sa iesim in strada si sa ne spunem punctul de vedere dar mai ales sa stopam dictatura prin validarea lui Basescu in continuare in functia de Presedinte al Romaniei!! Romania are nevoie de Traian Basescu!!

 
#7 simona 23.07.2012 12:07

Observ ca Presedintele ales are exact viziunea pe care o au si majoritatea romanilor care gandesc, care nu se lasa influentati de antenele hidoase ale lui Voiculescu, exact aceeasi parere o au si toti oamenii cu coloana vertebrala, cu scoala si cu influente europene!!

 
#8 Nu trebuie sa regretati d-le Presedinte, ati spus un adevar 23.07.2012 12:11

Nu trebuie sa regretati, si deoarece un barbat adevarat trebuie sa spuna ce gandeste in termeni corecti!! In ce priveste cele spuse n-a fost ceva fals, istoria adevarata confirma ca este asa cum ati afirmat! Doar impostorii si asa zisii istorici au pareri in functie de interes cand e vorba de rege. Istoria adevarata a Romaniei are dovezi pe baza marturiilor ca regele a tradat atunci si ne-a lasat pe mana rusilor. Cu alte cuvinte n-a fost un roman si nici nu putea fi deoarece sangele lui nu era de-al nostru!

 
#9 eu 23.07.2012 12:17

@ de la 1 la 8: asa baieti, lingeti cat mai puteti; mai aveti o saptamana si gata