Casa Poporului - de trei ori în Cartea Recordurilor - VIDEO

Casa Poporului - de trei ori în Cartea Recordurilor - VIDEO

Palatul Parlamentului a fost înscris cu trei recorduri în World Records Academy - pentru cea mai mare, cea mai scumpă şi cea mai grea clădire administrativă din lume, se arată pe site-ul Worldrecordsacademy.org.

Palatul Parlamentului are o suprafaţă totală de 330.000 de metri pătraţi, fiind astfel cea mai mare clădire administrativă, pentru uz civil, din lume. De asemenea, aceasta este construită din 700 de tone metrice de oţel şi bronz, un milion de metri cubi de marmură, 3,5 de tone metrice de sticlă şi 900.000 metri cubi de lemn.

Palatul Parlamentului este şi cea mai scumpă clădire administrativă din lume, cea mai recentă estimare (din 2006) fiind de aproximativ 4 miliarde de dolari. Clădirea a fost construită exclusiv cu materiale româneşti.

Anca Petrescu, arhitecul clădirii, a condus o echipă de 700 de arhitecţi şi 20.000 de oameni care au lucrat la ridicarea imensei clădiri. Palatul Parlamentului, cunoscut sub numele de "Casa Poporului" înainte de Revoluţie, are dimensiuni de 270 de metri pe 240, 86 de metri înălţime şi 92 de metri sub pământ. Are 12 niveluri la suprafaţă.

Cartea Recordurilor Guiness înscrie construcţia pe locul II în lume după Pentagon - cu o suprafaţă desfăşurată de 330.000 metri pătraţi si pe locul III ca volum, cu 2.550.000 metri cubi. (MEDIAFAX)


 

 

35 Comentarii [+] Adauga un comentariu

#1 gandul.info 4.04.2008 23:05

Palatul Parlamentului a fost înscris cu trei recorduri în World Records Academy - pentru cea mai mare, cea mai scumpă şi cea mai grea clădire administrativă din lume, se arată pe site-ul Worldrecordsacademy.org.

 
#2 E realizare RO 4.04.2008 23:05

nu e frumoasa (arhitectura de tip comunist) insa nici pentagonul nu e mai frumos :)). a fost solid construita, e facuta de romani 100% (interiorul e impresionant) si doar valoarea ei imobiliara depaseste pib-ul kosovo sau a unor tari ca rep. centrafricana, belize, andorra, liberia! milionul de metri cubi de marmura, va imaginati daca o facea videanu ca avea inca 1 milion, asa de chestie?:)))

 
#3 j 5.04.2008 00:21

ce articol de rahat. again. ba e pe locul 1,ba pe locul 2. si 700 de tone de otel? poate 7 tone... :) rahat ziaristi

 
#4 ics 5.04.2008 02:18

de fapt e pe locul 16 in lume ca suprafata (pentagonul e pe 6) si nu nici cea mai mare cladire administrativa.

****:/ /en.wikipedia.org/wi ki/list_of_largest_b uildings_in_the_worl d

 
#5 mihai plesa 5.04.2008 02:42

oricare ar fi adevarul...Ceausescu a construit si a lasat ceva impresionant dupa el.

 
#6 Dan52 5.04.2008 04:49

dupa '89, mai toata lumea , se intreba ce face cu impresionanata "casa a poporului": ca-i urata ca dracu',prea mare,ca-i simbolul dictatorului,ba unii voiau s-o darame . acum,se lauda cu ea.s-ar mai fi organizat summitul ? unde ar mai fi incaput miile oameni sositi la bucuresti? prin urmare,a fost si ramane utila. sa nu uitam ca a fost construita cu sacrificii de oamenii nostri. mai usor cu latratul de pe margine

 
#7 vali 5.04.2008 07:15

avem cu ce ne mandri a ramas dupa ceausescu ceva care nu ne lasa sa-l uitam

 
#8 pinguinu" 5.04.2008 08:51

e bine ca am avut un sef de stat care a facut multe ptr.tara asta jefuita de conducatorii democrati.daca nu era ceausescu astia de azi nu erau in stare sa faca nici macar corturi in care sa se ascunda cand ploua. faina democratie........la noi se confunda tare cu hotia legala practicata la nivel de conducatori.

 
#9 @ j 5.04.2008 09:11

7 tone ?! adica masa maxima autorizata a unui camion mic de transport marfa. inseamna ca au adus in doua camioane tot otelul pentru constructie. inainte de a evalua articolul, evalueaza-ti simtul masurii si incearca sa-ti dezvolti vocabularul. "rahat" reprezinta cam 8% din postarea ta.

 
#10 marius c 5.04.2008 09:35

"aceasta este construită din 700 de tone metrice de oţel şi bronz"

Tone metrice???? Eu cred ca erau tone cubice. Ba liniare. Ba nu, temporale.

 
Vezi toate »