Catedrala din Mioveni va avea 5 clopote gravate cu numele primarului. "Este o investiţie strategică"

de Departamentul Corespondenţi - Mediafax

Primăria din Mioveni (Argeş) cumpără, cu peste 217.000 de euro, cinci clopote pentru catedrala oraşului, construită în 20 de ani şi sfinţită anul trecut, clopotele urmând să fie inscripţionate cu numele primarului PSD Ion Georgescu, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Primăria Mioveni a alocat aproximativ 217.000 de euro (958.082 de lei) din bugetul pe anul trecut pentru achiziţionarea a cinci clopote şi a unui ceas analogic, acestea fiind comandate la firma B&L Construct.

Primarul oraşului, Ion Georgescu (PSD), aflat la cel de-al treilea mandat, susţine că sugestia cumpărării clopotelor de către administraţia locală a venit de la locuitori, fiind o investiţie a comunităţii.

"Clopotele rămân în proprietatea Primăriei, dar prin administrarea lor. Clopotele vor rămâne proprietatea locuitorilor din Mioveni pentru că investiţia este a comunităţii, nu este un act de caritate pentru Patriarhie. Suntem o comunitate ortodoxă. Legea ne dă voie, investiţia este legală şi am ajutat foarte mult catedrala, era o necesitate. Dacă Episcopia avea bani lua aceste clopote, iar sugestiile au venit de la locuitori, o comunitate cu 97% ortodocşi", a declarat primarul.

În plus, edilul susţine că aceste clopote erau necesare şi pentru că oraşul se află într-o "zonă vulnerabilă", cu Institutul de Cercetări Nucleare, astfel că vor putea fi folosite şi în situaţii de urgenţă, pentru alarmarea populaţiei.

"Un alt aspect, foarte important, este că noi suntem o zonă mai vulnerabilă, cu Institutul de Cercetări Nucleare şi Fabrica de agenţi nucleari, o zonă aparte. Ajutăm catedrala care avea nevoie de clopote, dar ajutăm în situaţiile de urgenţă în cazul în care ar fi o calamitate. Deci este o investiţie strategică - se trage clopotul în caz de alarmă. Iar la noi au fost şi inundaţii", mai susţine Georgescu.

Cele cinci clopote care urmează să fie montate la Catedrala "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel" din Mioveni au decoraţiuni exterioare, cântăresc între 560 de kilograme şi trei tone şi vor avea înscripţionat mesajul: "Făuritu-s-a acest clopot de .... kg, cu binecuvântarea Arhiepiscopului Calinic al Argeşului şi Muscelului pentru Catedrala Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel din oraşul Mioveni, cu cheltuiala Primăriei şi a Consiliului Local Mioveni, condusă de Primar Ion Georgescu".

Catedrala "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel" din Mioveni a fost sfiniţită în 1 iulie 2012, slujba fiind oficiată de catre Înalt Preasfinţitul Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, alături de ierarhi din Sfântul Sinod al BOR, iar la eveniment au participat peste 3.000 de credincioşi.

Construcţia catedralei a durat 20 de ani. Astfel, piatra de temelie a lăcaşului de cult a fost aşezată în anul 1992, de către Arhiepiscopul Calinic.

Potrivit site-ului Catedralei "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel", biserica este placată cu marmură albă şi bej-aurie, iar decorul este de inspiraţie bizantină din secolul al XIV-lea.


 

 

 

11 Comentarii [+] Adauga un comentariu

#1 andu 5.02.2013 15:07

mergeti prin noroaie , strazi pline de gropi , mizerie peste tot si voi cumparati clopote pt biserica pentru ca nu a avut biserica bani iar patriarhia a scos anul trecut un profit mai mare decat mcdonalds. vai de capul vostru

 
#2 Gelula 5.02.2013 18:52

De ce nu dati si poze cu catedrala !

Este un monument arhitectonic impresionant !

 
#3 farmacistul09 6.02.2013 01:02

Cred ca numele primarului ar fi stat mai bine pe ceva care protejaza sau educa,nu pe ceva inutil.Bataia clopotului nu educa , nu vindeca,nu repara drumurile,nu asigura asistenta sociala,etc.Doar face zgomot.......

 
#4 pretorian 6.02.2013 01:48

auzi mai "Andrei Mihai " fii bun si dute dracului cu cat credinta este mai mare cu atat gradul de cultura si civilizatie este mai mic.Susti o organizatie criminala care de-a lungul anilor a facut doar crime si atrocitati impotriva celor care nu erau in gand cu ei.Spune-mi si mie cate ajutoare a facut biserica diferitiilor sinistrati : inundatii alunecari de teren incendii etc..?n-e scoti ochii cu proiecte europene unde au furat banditii astia din BOR bani???. Si parlitul ala de primar cate scolii a infintat si spitale? de strazi asfaltate nici una! gibonilor pupatori de cadavre ce sunteti!

 
#5 Radu 6.02.2013 08:37

Primarul sa-si puna numele pe clopot cand o plati clopotul din banii lui! Ceea ce face e pur si simplu o hotie !

 
#6 Business Domine 6.02.2013 08:50

O simpla cautare pe "goagal" va arata ca rezultat zeci si sute de cazuri de popi ortohoti pedofili si homosexuali! Asta e adevarata fata a celor mai mari escroci mondiali din toate timpurile! Folosesc religia doar ca pretext de imbogatire! Niste fatzarnici jegosi care se vor duce la dr.a.ku cu toti cei pe care ii slujesc! Dumnezeu n-are nevoie de piatra si zanganit de clopote si nici de intermediari in relatia cu omul!

 
#7 Anca 6.02.2013 09:31

Maneaua a ajuns institutie de stat

 
#8 marin 6.02.2013 10:19

Si biserica de la COTROCENI are clopotul cu numele lui Basescu asa ca ce ne mira ca si numele unui primar este pe un clopot? Cand bolnavii de cancer mor din lipsa de medicamente iar guvernul da 540 milioane E bisericii de ce primarul nu ar lasa strazile neasfaltate dar da bani pe clopote?

 
#9 georgel 6.02.2013 14:19

mioveniul = localitate unde populatia este preponderent rurala ( chiar daca sunt blocuri) , iar media studiilor nu depaseste opt clase, majoritatea sunt muncitori in uzina pe banda cu salarii enorme fata de media din romania. Ca acum 500 de ani oamenii se bucura cand din banii lor se iau clopote la biserica in loc sa se faca blocuri ANL, parcari, izolatii termice samd. Iar primarul este oglinda comunitatii. Ipocrizia este la ea acasa. Cine critica orasul Caracal inseamna ca n-a trecut prin Mioveni.
Firma gen Hollywood cu Mioveni la iesire din Pitesti adica la 10 km de orasul in sine, borduri care separa cele doua benzi ale uni bulevard cu patru benzi, beculete de craciun care lumineaza din decembrie pana in mai, etc... Pacat ca au pe mana un buget imens la care cotizeaza uzina Dacia.

 
#10 Alexandru 7.02.2013 17:06

Ma adresez CLERULUI ORTODOX din ROMANIA,,,,,,vreau ca BISERICA SA REVINA LA NORMALUL BIBLIC,,,,,,,CRESTIN,,,,,,
Cred ca voi cere sa fiu" incinerat",pebtru ce acumuleaza
slujitorii bisericii ?,,,,,,,,eu stiu ca BIBLIA SPUNE ca preotii
IAU DE LA CEI INSTARITI ,CINSTITI, SI DAU LA NEVOIASI,,,,
,,,,,vor din ce in ce bani mai multi,,,,,,,,,doar nu s-au transformat toti in IUDA?,,,,,,,,,

un CRESTIN suparat ,,,,,foc,,,,,

 
Vezi toate »