EVALUARE NAŢIONALĂ 2013. Subiecte la matematică date la sesiunea pentru olimpici

de Andreea OFIŢERU

EVALUARE NAŢIONALĂ 2013. Ministerul Educaţiei a publicat miercuri, 5 iunie, subiectele la proba de matematică la EVALUARE NAŢIONALĂ 2013 –sesiunea pentru olimpici.

Elevii care au primit varianta numărul 6 şi au avut de rezolvat trei subiecte notate cu 30 de puncte fiecare.

 


 

Calendar EVALUARE NAŢIONALĂ 2013 pentru absolvenţii de clasa a VIII-a

14 iunie             Încheierea cursurilor pentru clasa a VIII-a
17-19 iunie        Înscrierea la Evaluarea Naţională
25 iunie             Limba şi literatura româna - proba scrisă
26 iunie             Limba şi literatura maternă - proba scrisa
27 iunie             Matematica - proba scrisa
29 iunie             Afişarea rezultatelor (pana la ora 16)
29 iunie             Depunerea contestaţiilor (orele 16 - 20)
30 iunie-2 iulie   Rezolvarea contestaţiilor
3 iulie                Afişarea rezultatelor finale după contestaţii
 

Andreea Ofiţeru este reporter special al ziarului Gândul


 

 

 

32 Comentarii [+] Adauga un comentariu

#1 Petronel 5.06.2013 18:45

Prietene, aveți niște extrasuri .pdf de mai mare râsul.
Plus că, am dat click pe imagine și nu mai puteam să ies de acolo. Eram ca-ntro buclă fără sfârșit (gen panglica lui Moebius).

 
#2 sandu iulian 12.06.2013 21:33

Subiectele date sunt de un nivel cu mult sub standarde. Problema de geometrie in spatiu de la sub III se poate rezolva cu cunostinte de clasa a V-a nu de a VIII-a.
In general subiectele sunt mult sub standardele unei Evaluari Nationale.
In ritmul asta in cativa ani o sa ajunga sa se propuna subiecte de tipul 13-8 = a) 4 b) -3 c)5....... O sa ajungem de tot rasul formand o tara de semianalfabeti ...

 
#3 Alex 16.06.2013 14:16

Cu subiecte asa usoare media la licee o sa creasca incredibil de mult... Eu am facut subiectul tot corect in 17 min pe ceas... Problema mare este ca unii copii de la licee bune vor sa ramana acolo, dar media pe cei patru ani este ceva pe la 9.60-9.70 si vine unu care stie cat de cat cu media 10 de pe undeva aiurea si ii ia locul cu subiecte asa usoare... Asa se duc copii buni la alte licee mai slabe

 
#4 Bianca 16.06.2013 15:23

@sandu iulian
Nu cred ca in clasa a 5-a, se stie volumul paralelipipedului.:) Toate se fac intr-a 8-a.Cat despre nivel, la Evaluarile Nationale se da nivel mediu, ca si ultimul corijent sa ia nota de trecere.La fel, si anii trecuti au fost subiectele:). Va spun,pentru ca urmaresc simulari, variante si toate cele, caci voi da si eu examen peste mai putin de 2 saptamani.

 
#5 Bianca 16.06.2013 15:27

Evaluarile Nationale se dau*, imi scuzati greseala pentru comentariul precedent. Imi tasteaza greu tastatura litera ''u''

 
#6 Bianca 16.06.2013 15:35

Acum, cand am recitit am vazut ca in acel context , nu era vorba de acord, si nu pot sterge ultimul comentariu. Ramane asa, multumesc anticipat!

 
#7 Petrescu 16.06.2013 16:53

Si cu asemenea subiecte, tot se iau note mici

 
#8 Petrescu 16.06.2013 19:44

Oricum, acum sunt f usoare, fata de ce se dadea acum cativa ani:)

 
#9 Bianca 16.06.2013 20:52

Aia asa este. Cum spuneam, examenele se dau la nivel mediu.

 
#10 Mihai 17.06.2013 09:37

Sincer...subiectu asta este subiect pentru retardati! Impreuna cu un coleg am rezolvat subiectu in 10 minute cap-coada..daca si la EVALUAREA NATIONALA ne-ar da asa....

 
Vezi toate »