Părintele Iustin Pârvu a decedat

de Mihaela Stoica

Părintele Arhimandrit Iustin Pârvu, de la Mânăstirea Petru Vodă din judeţul Neamţ, a murit, duminică seara, după ce în urmă cu câteva săptămâni fusese operat de cancer la stomac.

“La ora 22:40, ora României, după o suferinţă de mai multe săptămâni şi după un chin care s-a acutizat în ultimele ore, părintele Iustin Pârvu a încetat din viaţa aceasta trecătoare şi s-a mutat la cereştile cete, la Sfinţii Mucenici şi Mărturisitori pe care atât i-a iubit şi după care atât a jinduit”, se arată într-un comunicat al  Mânăstirii Petru Voda, pe care a ctitorit-o şi a închinat-o martirilor români din închisorile comuniste.

Născut pe 10 februarie 1918, în satul Poiana Largului, judeţul Neamţ, a îmbrăcat rasă monahală în 1936, la Schitul Durau, fiind hirotonisit preot la 22 de ani. A participat împreună cu Divizia 4 Vânători de Munte la luptele din cel de-al Doilea Război Mondial, ajungând până la Don. După lăsarea la vatră, urmează seminarul din Roman, absolvindu-l în 1945, an în care a fost arestat şi condamnat politic la 12 ani închisoare, pedeapsa prelungindu-se până în 1964, pentru că nu s-a lăsat de credinţă
 
După ieşirea din închisoare, părintele Iustin a slujit ca monah la Mănăstirile Secu şi Bistriţa. În 1992 a început construcţia la Mănăstirea Petru Vodă, mânăstire unicat în România, fiind dedicată martirilor din temniţele comuniste.

NU s-a câştigat la LOTO 6/40. Reportul a ajuns la 10,22 milioane de euro

Mihaela Stoica este editor al ziarului Gândul


 

 

 

129 Comentarii [+] Adauga un comentariu

#1 lolo 17.06.2013 00:49

Dumnezeu sa il ierte si sa-l odihneasca! Despre comment-urile unora...mai bine lipsa.

 
#2 Valentina 17.06.2013 00:49

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace...

 
#3 george 17.06.2013 01:14

DREPT LA REPLICA-----Pentru Irimia Octavian si cei de teapa lor care nu merita nici cel mai mic respect pentru faptul ca a jignit tot poporul ROMAN fàcandune (incult la fel ca majoritatea populatiei din Romania care nu cunoaste adevarata valoare nationala )dar dumneata ce cunosti ma rog ,iar pentru parinte dumnezeul sal odihneasca pentru ca a avut puterea si dragostea sa se dedice lui dumnezeu si oamenilor dar-- dumneata ce ai facut ??????

 
#4 adrian 17.06.2013 01:42

@george
Apropo de incultura: "Facandune".
Ahahahahahahahhahahah!

 
#5 intrebare 17.06.2013 01:46

Cum depistezi un om de joasa speta? Vezi cat venin scoate la moartea altui om!

 
#6 Marlboro 17.06.2013 02:10

Şi crezi fraiere - anticristul - că nu vei fi distrus la A Doua Venire A Mântuitorului. Poţi să-mi garantezi asta 100% sau jură-te ce naiba. :)))

 
#7 Marcel Iulian 17.06.2013 02:15

@Marlboro
este cea mai stupida chestie care am citito vreodata in viata mea asta e daca nu ai credinta la ce mai intri sa postezi toate porcariile dute frate si posteaza in alta parte tu te gandesti ca maine iti moare cineva apropriat tie acum ce ar trebui sa faca oamenii sa iti injure ruda of cata prostime este in unii oameni

 
#8 Cristian 17.06.2013 03:11

Cautati in google "Scrisoare deschisă poporului român, transmisă de arhimandritul Iustin Pârvu" ... si pe urma sa comentati ...

A MURIT UN MARE PATRIOT ... PACAT ... DZEU SA-L ODIHNEASCA

 
#9 stefan marian 17.06.2013 03:32

Ce repede sariti sa judecati ! Oare de asta nu va.vedeti greselile ? Unii oameni in spatele calculatorului uita sa fie oameni si isi arata adevarata fata. Va respect si respect si parerea voastra dar va rog incercati sa fiti mai umani !" De unde atata ura?"

 
#10 miti 17.06.2013 05:27

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! A murit un om deosebit! Cine suntem noi sa-l judecam!? Pentru cei car e arunca cu mizerii : mama voastra trebuia sa faca altceva decat sa va nasca, dobitocilor!

 
Vezi toate »