Patriarhul Daniel nu este mason

Patriarhul Daniel nu este mason

Noul Patriarh al României nu face parte din nici o lojă masonică. Ieri, Patriarhia Română a comunicat că Prea Fericitul Părinte Patriarh Daniel nu împărtăşeşte altă credinţă decât cea a Bisericii Ortodoxe. “Precizăm faptul că Prea Fericitul Părinte Patriarh Daniel nu a făcut şi nu face parte din nici o lojă masonică din ţară sau din străinătate“, se arată într-un comunicat al Patriarhiei. Potrivit preotului Constantin Stoica, purtătorul de cuvânt al Bisericii Române, reacţia oficială s-a impus după ce presa din zona Moldovei a preluat un răspuns al Patriarhiei Române către persoane cunoscute că fac parte din diferite loje masonice, ca urmare a condoleanţelor adresate de acestea la moartea Patriarhului Teoctist. (I.C.)

 

 

8 Comentarii [+] Adauga un comentariu

#1 gandul.info 24.03.2009 11:53

Noul Patriarh al României nu face parte din nici o lojă masonică. Ieri, Patriarhia Română a comunicat că Prea Fericitul Părinte Patriarh Daniel nu împărtăşeşte altă credinţă decât cea a Bisericii Ortodoxe.

 
#2 ion 24.03.2009 11:54

:)), parca ar fi prost sa declare ca e..., daca ar fi. pai domnilor, nu o sa stim daca cineva e mason, numai daca si noi facem parte din masonerie, caci la secretomania lor, nu ii putem sti pe "frati". iar daca unii s-au declarat nu inseamna ca personalitatile "sensibile" vor spune ca sunt. cel mai corect era sa re-anatematizeze masoneria, atunci l-am fi crezut ca nu e... pana atunci, doar praf in ochii "prostilor".

 
#3 bucuresteanu 10.08.2009 22:56

nu va lasati pacaliti! nu cadeti in capcana masonilor!

pf daniel nu e mason! sigur nu!

 
#4 catalinovicy 7.04.2010 18:00

:))parca era fraier sa recunoasca..si teodosie si casian si DANIEL sunt MASONI si GAY...daca stati in jurul lui casian sa-l vedeti cat de urat se comporta cu ceilalti tipa urla jigneste dar toate astea se sterg la montaj...nu va lasti pacaliti de ei sunt foarte RAI!

 
#5 allexy75 23.04.2010 23:01

http://www.youtube.com/user/allexy75#p/u/0/N0OUpadRUYE