PRO sau CONTRA eutanasierii câinilor fără stăpân. SONDAJ Gândul

gândul vă întreabă: ''Sunteţi PRO sau CONTRA eutanasierii câinilor fără stăpân?''

Tema câinilor maidanezi din România, în special din Bucureşti, a revenit în actualitate anul trecut, când un copil de 4 ani a fost atacat şi ucis de o haită de câini, în apropierea parcului Tei din Capitală.

La cald, unii oameni i-au cerut primarului Sorin Oprescu să vină ''să facă curăţenie'' în ceea ce priveşte câinii maidanezi, iar acesta a anunţat chiar şi un referendum la care bucureştenii ar fi urmat să răspundă la întrebarea ''Sunteţi de acord cu măsura radicală a eutanasierii câinilor fără stăpân?'', însă până la urmă referendumul a fost anulat.

La vremea respectivă, preşedintele a reacţionat şi el, spunând că ''nu mai putem pune câinii mai presus de oameni''. Curând, în Bucureşti şi în ţară au izbucnit proteste pro sau contra eutanasierii maidanezilor, la cele contra alăturându-se declarativ şi Brigitte Bardot. ''Sunt extrem de şocată să aflu că o răzbunare care nu îşi are locul se va abate asupra tuturor câinilor fără stăpân din România, chiar şi a celor blânzi'', declara în septembrie 2013 celebra actriţă.

 

Tot în septembrie, după ce Curtea Constituţională a decis că maidanezii pot fi eutanasiaţi, Oprescu a anunţat că, într-un an şi jumătate, vor fi capturaţi 80% dintre câinii fără stăpân din Bucureşti.

Cu toate acestea, un reprezentant Vier Pfoten declara, în urmă cu doar câteva săptămâni: ''Dacă vine cineva şi vă spune 'Rezolv problema maidanezilor în jumătate de an', ori minte, ori e prost''.

În aceste condiţii, gândul vă întreabă: ''Sunteţi PRO sau CONTRA eutanasierii câinilor fără stăpân?''.

Sunteţi PRO sau CONTRA eutanasierii câinilor fără stăpân?
Vezi rezultatele
 

 

 

293 Comentarii [+] Adauga un comentariu

#1 "Lumea Romaneasca" - The Romanian World PRESS 3.04.2014 17:31

Lasati cainii in pace! Eutanasiati-i pe "oamenii" inconstienti care ii arunca pe strada, pe politicienii hulpavi si lacomi de imbogatire, care FURA TOT, ignorand acesta crunta situatie creata de toti, in general!

RUSINE Romaniei! Din pacate, acesta vina se rasfrange nu numai asupra bestiilor "umane" care, prin egoismul si vesnica lor foame de imbogatire, au creeat CONSTIENT, acesta GRAVA situatie!

Pacat de Romania, pacat de oamenii buni de acolo...

EDITOR

Mihai Gheorghiu

 
#2 ioana 3.04.2014 17:59

E gresit pusa intrebarea,pro sau contra .Intrebarea buna e daca exista lege data de parlament,sunteti de acord ca legea sa fie respectata sau sa nu se tina cont de aceasta lege a eutanasierii,asa cum multe legi nu sunt respectate in Romania? Eu mi=as dori ca legile din tara mea sa aiba prioritate in fata anarhiei si sa fie repectate de cei alesi.

 
#3 bozgorulput uros 3.04.2014 18:02

#1 "Lumea Romaneasca" - The Romanian World PRESS din cauza celor ca tine care iau apararea maidanezilor mor copii muscati de ei pe strazi, locul cainilor camunitari nu este pe starazi, in Franta si in Germania ii eutanasiaza fara ca cineva sa comenteze, numai la noi nu se poate.

 
#4 bozgorulput uros 3.04.2014 18:07

sa ii omoare sa ii jupoaie, locul lor nu e pe strazi, in orasele celorlalte capitale europene nu vezi asa ceva, caini fara stapani, pentru ca serviciile de hingheri isi fac bine treaba si oamenii nu ii asculta pe bosorogii care nu gandesc si cresc caini pe presul de la usa !!!!!!!!!!!

 
#5 Timur 3.04.2014 18:25

Un glont poate economisi cateva milioane pe cap de maidanez cu prinderea si hranirea lor .Prefer ca banii astia dati pe sarlele puricoase sa intre mai bine in alocatiile copiilor .S a ajuns in situatia aberanta ca un caine sa primeasca mai multi bani pe luna decat o alocatie de copil.Maidanezii nu sunt altceva decat niste sobolani mai mari in dimensiuni care stiu sa dea din coada .Sobolanii astia ar trebui stransi din toata tara si urcati pe un vas inghesuiti in custi si aruncati in mijlocul oceanului ca hrana pentru rechini.Pana la urma devin folositori la ceva .:)))

 
#6 numele eu 3.04.2014 18:30

Contra

 
#7 evros 3.04.2014 18:30

Pt#4. Sa stii ca daca s-au inmultit atat nu animalele sunt de vina ci noi oamenii care nu suntem educati sa-i castram atunci cand luam un animal in grija. Am intalnit multi proprietari de caini ( masculi) care se oripileaza la ideea ca animalul lui va ramane fara oute, adica cum sa ramana gogu soprana? O prostie mai mare nici ca se poate! Nu vorbesc de aia dela tara, pt. ei castrarea nici nu exista. Aceiasi mentalitate o vad la multi dela oras. Sa nu mai vorbim de cei care-si lasa cainii sa se impercheze aiurea apoi arunca puii pe unde se nimereste. Noi vedem efectul nu cauza, de acord sunt multi dar daca se intervenea dela inceput, banii pt. castrarea lor nu se furau sa fii sigur ca situatia se tinea sub control.Oare milioanele alocate unde sunt, cate vile s-au facut pe spinarea acestor animale? Si inca o chestie,ai luat un caine , nu ai grija de el ,ia matale o amenda de 1000de lei de cap de vita si sa vezi ca nu mai apar clienti. Sunt un iubitor de animale dar legea este ledge, nu iau apararea oamenilor, nu de alta dar am vazut destui pusti impreuna cu mama sau tata dand cu piciorul intrun animal care statea lungit la soare. Este normal ca animalul sa se sperie si sa muste.

 
#8 Lidia Vasile 3.04.2014 18:51

Aici nu e meciul Steaua-Diamo sau mai stiu eu ce derby! Lucrurile sunt clare:eutanasiere, facuta cu discernamant si fara regrete.

 
#9 Adelin Tudor 3.04.2014 18:54

S-a renuntat atunci la referendum, si nu a fost o idee inteleapta. Sorin Oprescu si ASPA ar fi avut azi o asigurare, un act cu care sa stapaneasca elanul asa zisilor iubitori de animale.

 
#10 Vadim 3.04.2014 18:56

da,sunt pentru eutanasiere,cred ca nu mai exista alta solutie,chestiile cu sterilizatul,adoptatul ,bla bla bla,sunt depasite din cauza numarului de maidanezi la care s-a ajuns,sterilizari s-au tot facut din anii 96 pana acum,s-au imbogatit altii dar cainii s-au inmultit,acum trebuie tratata problema ca una de securitate nationala,eutanasieri in masa a celor ce nu sunt adoptati in 14 zile cum zice legea.Nu prea vad rosul sondajului dvstra,legea e clara!

 
Vezi toate »