REFERENDUM 2012. REZULTATE FINALE BEC. Prezenţa la vot 46,24%. Pentru demiterea lui Băsescu au votat 87,52%, iar împotrivă - 11,15%

de Clarice DINU

Biroul Electoral Central(BEC) a anunţat astăzi rezultatele finale la referendum 2012 privind demiterea preşedintelui Traian Băsescu. Prezenţa la vot a fost, potrivit datelor BEC, de 46,24% . Pentru demiterea lui Băsescu au votat 87,52%, iar împotrivă 11,15%. 1,32% a fost procentul voturilor nule.

Preşedintele BEC a precizat că numărul total al alegătorilor luat în calcul a fost de 18.292.464. 8.459.052 dintre aceştia au participat la vot. 7.403.836 de persoane au votat "DA" pentru demiterea preşedintelui Traian Băsescu, iar 943.375 "NU".

După anunţul BEC, Curtea Constituţională se va pronunţa asupra validării referendumului. Şedinţa CCR este programată la ora 14.00.

Chiar dacă potrivit datelor de prezenţă nu sunt întrunite condiţiile de valabilitate, USL cere CCR să verifice cvorumul de prezenţă şi să ia în calcul boicotul PDL.

„Curtea Constituţională trebuie să aibă ca reper un cvorum care să reflecte România reală. Dacă ne va ruga să o sprijinim, o facem. CCR trebuie să-şi dea decizia privind cvorumul indicat de lege, trebuie să armonizeze datele INS, datele pe care le deţine Ministerul de Interne, de acord cu deciziile instanţelor judecătoreşti privind pierderea capacităţii de vot pentru diferit categorii de persoane. Noi vom pune la dispoziţia CCR orice informaţie, orice susţinere legală pe care ne-o va cere”, a declarat marţi liberalul Varujan Vosganian.

El a cerut judecătorilor Curţii Constituţionale să nu ia o decizie doar legală, ci şi „convingătoare”, în „corespondenţă cu realităţile româneşti”.

„Decizia CCR şi procedurile pe care le va urma Parlamentul pentru aplicarea acestei decizii trebuie să ducă la o decizie juridică privind referendumul dar şi auspicii favorabile pentru încheierea crizei politice”, a subliniat Vosganian.

Clarice Dinu este redactor-şef adjunct al ziarului Gândul


 

 

 

173 Comentarii [+] Adauga un comentariu

#1 furia proletara 1.08.2012 10:19

Asa pt distractie ar trebui invalidat referendumul...Sa ii vedem pe cei 10,15,22 mil de romani (depinde pe ce reprezentant PDL il intrebi)care il sustin pe Basescu in strada..

 
#2 Gogu 1.08.2012 10:23

pai chiar va fi invalidat, si asta e in favoarea lui Basescu
nimic n-ai inteles, furia ti-a ntunecat putinul creier pe care-l ai

 
#3 moartea-n vacanţă 1.08.2012 10:23

@furia proletara eşti la fel de prost ca noaptea!

 
#4 Ponta si Crin tot mai disperati 1.08.2012 10:26

•Băsescu s-a dovedit încă o dată adevăratul bărbat de stat. În timp ce Ponta şi Antonescu o ţin într-una cu demiterea, preşedintele se dovedeşte a fi cel echilibrat.
•Mă surprinde faptul că tocmai Băsescu este cel care face un pas înapoi şi vrea să pună capăt conflictului politic. Arată că este mai lucid şi ştie ce este mai bine pentru România.
•Băsescu are dreptate: ostilităţile politice în România trebuie să înceteze. Altfel economia se duce de râpă. Într-o lună de scandal politic, s-au pierdut aproape zece miliarde de euro, iar ratele românilor au crescut.
•M-am săturat de scandalul politic generat de USL. Ei sunt acolo să guverneze, nu să poarte războaie cu Băsescu. Să accepte odată că au pierdut şi să-şi vadă de guvernare. Dacă nu, să lase locul altora mai buni.
•Ponta şi Antonescu sunt înecaţi de ură. Ei nu ştiu decât scandal. Din păcate, nu le oferă decât circ românilor, nu şi pâine. Până una alta, Băsescu se dovedeşte a fi cel care se gândeşte mai mult la cum va arăta România de acum înainte.

 
#5 Babaku 1.08.2012 10:26

Vosganian: "Curtea Constituţională TREBUIE SA ...".
Nu, tati, Curtea Constitutionala este, potrivit legii sale de functionare, "independentă faţă de orice altă autoritate publică şi se supune numai Constituţiei şi prezentei legi".
Deci, guzganiene, NU TREBUIE SA!
Tovarase Stalin, v-ati reincarnat in armeanul asta oligofren?

 
#6 Oferta Zilei: ADIO AMENZI ! 1.08.2012 10:37

ADIO AMENZI: Detectoare pt Noile Radare de la 320 Lei !
Promo: GPS Cartek X200 5" fabricate 23.06.2012 stil IPhone4, full Europa 06.2012, harti inclusiv pt CAMIOANE: 359 RON ! Stoc LIMITAT !
Noi, Garantie 2 ANI. REDUCERE 10% pana pe 10 August !
Detalii pe A n t i r a d a r e . r o

 
#7 prohodu 1.08.2012 10:37

Ha.. au luat teapa.. base is back...........

 
#8 numele tau 1.08.2012 10:39

... acum va caciuliti la aia pe care voiati sa.i maziliti...mama voastra de cwrbe...

 
#9 UnUL 1.08.2012 10:43

@4. Un comentariu excelent.

 
#10 Masăverde, cum e cu puciul la care au participat 8 400 000 ? 1.08.2012 10:45

până una alta, ne cam făcuși de rahat prin Europa

 
Vezi toate »