SIMULARE BAC 2013 şi EVALUARE NAŢIONALĂ în BUCUREŞTI. Ce subiecte vor primi elevii la MATEMATICĂ

de Andreea OFIŢERU

Inspectoratul Şcolar din Bucureşti va organiza pe 26 aprilie 2013 a doua SIMULARE BAC 2013 şi EVALUARE NAŢIONALĂ pentru proba de MATEMATICĂ.  Examenul se va organiza  în toate unităţile de învăţământ preuniversitar de stat şi particulare din Capitală.

Inspectoratul a publicat pe site modele de subiecte pentru SIMULAREA BAC 2013 şi EVALUAREA NAŢIONALĂ pentru proba de MATEMATICĂ.

Inspectorii precizează că subiectele probei de matematică vor viza întrega materie a claselor V-VIII ( pentru simularea probei asociate Evaluării naţionale), respectiv întreaga materie a claselor IX-XII (pentru simularea probei asociate Examenului de Bacalaureat).

La prima sesiune de SIMULARE BAC 2013 la MATEMATICĂ s-au înscris 13.500 de elevi, dar au fost prezenţi 11.487 de elevi (învăţământ de zi, seral şi frecvenţă redusă). Inspectorii şcolari spun că prezenţa a fost de  82,57% din totalul elevilor.

Rezultatele de la primaSIMULARE BAC 2013 la MATEMATICĂ au fost de 24%. La EVALUAREA NAŢIONALĂ  35%  dintre elevi au trecut examenul.

VEZI AICI  MODELE SUBIECTE PENTRU BAC 2013 M1

VEZI AICI MODELE SUBIECTE BAC 2013 M2

BAREM SUBIECTE BAC 2013 M1

BAREM SUBIECTE BAC 2013 M2

VEZI AICI MODELE SUBIECTE EVALUARE NAŢIONALĂ 2013

BAREM SUBIECTE EVALUARE NAŢIONALĂ 2013

Andreea Ofiţeru este reporter special al ziarului Gândul


 

 

 

11 Comentarii [+] Adauga un comentariu

#1 victor 9.04.2013 11:16

Subiectul la simularea nationala e propus de niste profesoare de la o scoala unde a luat peste 5 doar un elev din cele 3 clase de a 8-a . Sunt grele subiectele chiar si pentru o scoala mai buna . La subiectul al 2-lea sa arate ca fractia este ireductibila , ecuatia , simplificarea expresiei , modulul de la functie sunt grele pentru elevii carora le sunt propuse . Va trimit eu unele mai usoare si sunt sigur ca elevii din scoala dumneavoastra nu obtin nota cinci . Vreti sa demonstrati ca elevii sunt prosti ! chiar reusiti ! Mai bine duceti-va la timp la ore !

 
#2 Cristina 9.04.2013 23:04

@victor
Ai mare dreptate. Subiectele sunt ridicol de grele. Iar la scoala nu se face nimic !

 
#3 John Unicornisciante 10.04.2013 10:44

Sper ca glumiti atunci cand spuneti ca sunt grele!Eu sunt elev in clasa a VIII-a,la un colegiu din judetul Iasi si va pot spune ca sunt foarte usoare,poate mai usoare decat subiectele de la Evaluarea Nationala din anii trecuti.Poate eu nu va inteleg sarcasmul sau poate dumneavoastra vorbiti serios,insa subiectele din punctul meu de vedere sunt foarte usoare!

 
#4 Vlad Petrescu 13.04.2013 11:58

subiectele au fost grele...sunt profesor de mate si recunosc asta...nu stiu ce subiecte au avut moldovenii, dar cele din Bucuresti au fost foarte grele

 
#5 Sorin 17.04.2013 00:44

Poate-mi explica si mie cineva de ce reztatul la Subiectul I, punctul 2 este 3/8. Mie-mi da 5/16. Unde gresesc?

 
#6 Roxana 18.04.2013 23:37

@Sorin
dragul meu, numerele divizibile cu 3 (se impart exact la 3) in intervalul 0-15 sunt 0, 3, 6, 9, 12, 15. prin urmare, sunt 6 cazuri favorabile din 16 posibile. ai uitat faptul ca 0 se imparte la orice numar nenul.

 
#7 Roxana 19.04.2013 00:17

mesajul dvs m-a intrigat si am cercetat cu mare atentie subiectele propuse. mi-ar fi placut tare mult sa stiu si calitatea in care ati scris acest mesaj. daca sunteti parinte si ati pierdut de mai multi ani legatura cu scoala, va inteleg perfect si s-ar putea sa aveti dreptate cand afirmati ca subiectele propuse sunt dificile. daca sunteti cadru didactic, ma inteb oare cat de dezinteresati de scoala si de propriul lor viitor sunt copiii din scoala dvs. totusi, numeroase organizatii internationale ne atrag atentia ca cel putin 2 elevi dintr-o clasa au un IQ peste medie si noi, ca societate, nu le oferim cadrul optim de dezvoltare personala. pentru copii atat de inteligenti, cum pot fi aceste subiecte extrem de dificile????
subiectele sunt abordabile, chiar usoare, exceptand, poate, subiectul cu fractia ireductibila si primul punct al primei probleme de geometrie. facand abstractie de aceste exercitii, orice elev cu pregatire medie poate ajunge la nota 9. DAAAAAR asta presupune ca elevii sa stapaneasca foarte bine materia claselor a VI-a la algebra si a VII-a la geometrie. daca ati analiza cu atentie subiectele de la evaluarile din anii trecuti, ati observa ca materia claselor a VI-a si a VII-a este baza subiectelor propuse.
concluzia mea este ca in goana dupa note mari, elevii si sustinatorii lor au uitat ca numai invatarea durabila asigura succesul in viata, nu "ingrasarea porcului in ajun".
daca doriti sa vedeti subiecte cu adevat dificile, va rog accesati linkul de mai jos.
http://www.mategl.com/Concurs%20azi/Subiect%20CNVA%20-%20Simulare%20EN%20-%2027%20februarie%202013.pdf

 
#8 victor 19.04.2013 12:24

Subiectele sunt extrem de grele pentru copiii de la scoala unde predau doamnele profesoare propunatoare de subiecte . Altfel se ia o nota de opt usor ! La scoala unde predau doamnele profesoare nu ar lua nimeni nota 4 la testul respectiv ! Poate si copii sunt dezinteresati , dar ora de predare / invatare trebuie sa fie de 50 de minute , nu de 25 !
Facem cu ei pregatire acasa ca sa ia un 4,5 , altfel ar lua nota 2.

 
#9 Ioan 21.04.2013 22:16

Semneaza pentru a spune NU afisarii pe internet a rezultatelor de la bacalaureat, dreptul la confidentialitate iti apartine. http://www.petitieonline.com/signatures/nu_afisari_publice_a_rezultatelor_de_la_bacalaureat/