Slujba de înmormântare a Mădălinei Manole nu poate fi oficiată în biserică. Citeşte aici ce spune Arhiepiscopia

Slujba de înmormântare a Mădălinei Manole nu poate fi oficiată în biserică. Citeşte aici ce spune Arhiepiscopia: “Întrucât Biserica Ortodoxă condamnă sinuciderea ca fiind un păcat greu, nu admite pentru sinucigaşi oficierea obişnuitei slujbe de înmormântare” Foto: Publimedia//Adrian Staicoviciu

"Întrucât Biserica Ortodoxă condamnă sinuciderea ca fiind un păcat greu, nu admite pentru sinucigaşi oficierea obişnuitei slujbe de înmormântare. De aceea, ca răspuns la solicitarea domnului Mircea Petru, soţul artistei Mădălina Manole (Anca Magdalena Mircea), Arhiepiscopia Bucureştilor aprobă doar oficierea rânduielii speciale de înmormântare pentru astfel de cazuri din motive de ordin pastoral pentru consolarea familiei îndurerate.

Ca atare, slujba va fi oficiată pe scurt, de un singur preot, în afara (exteriorul) bisericii parohiei cu hramul Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din Ploieşti", se arată într-un comunicat emis de Arhiepiscopia Bucureştiului.

Potrivit Mediafax, care citează reprezentanţi ai MediaPro Music, artista va fi înmormântată vineri, la ora 13.00, la cimitirul Bolovani din Ploieşti.

Citeşte şi

DE CE S-A SINUCIS MĂDĂLINA MANOLE. ULTIMELE 24 DE ORE ALE ARTISTEI

Furadan - pesticidul cu care s-a sinucis Mădălina Manole. Vezi aici cât este de toxic

Mesajul de adio al Mădălinei Manole: "Nu mai pot suporta FIZIC vorbind sunt defectă, un rebut, aşa am fost mereu, dar acum de abia realizez cu adevărat"

Mădălina Manole a lăsat un mesaj de adio, pe telefonul mobil al soţului

Angela Similea: Nu cred în sinucidere, Mădălina era un bun creştin

Mădălina Manole iubea trandafirii. Când artista avea concerte, soţul ei îi umplea scena cu 101 trandafiri aduşi din America

Ultima postare pe blog a Mădălinei Manole: "M-am recompus sufleteşte şi merg mai departe, preţuind cu toată fiinţa mea tot ceea ce am primit şi primesc de la viaţă!"

Mădălina Manole, "fata cu părul de foc", o viaţă închinată muzicii şi scenei

Mădălina Manole - GALERIE FOTO

Parchetul Bucureşti: Mădălina Manole a ingerat în mod voluntar o substanţă toxică. Procurorii audiază martori şi au dispus autopsia

Cu o zi înainte de a muri, Mădălina Manole dă un interviu: "Sunt o artistă împlinită, o mamă şi o femeie fericită. Am fost cea mai fericită mămică de pe pământ în clipa în care mi-am strâns puiul în braţe"

Ascultă aici trei piese de pe ultimul album al Mădălinei Manole, pe care artista nu a mai apucat să-l lanseze

Sinucidere Mădălina Manole: vezi imagini de la faţa locului VIDEO


 

 

22 Comentarii [+] Adauga un comentariu

#1 una 15.07.2010 16:00

...pentru unii, in pozitie cheie din pacate, depresia nu este o boala....
Dumnezeu sa o ierte! El stie ce a fost in sufletul ei

 
#2 Andrei 15.07.2010 16:06

Dumnezeu iarta. Omul nu iarta !

 
#3 Moldovan 15.07.2010 16:07

Voi borfasi mici si urati nu aveti discernamanul sa afirmati, care este un pacat mi si care este un pacat mare. Pacatul mare este ca voi chiar existati pe acest pamant.

 
#4 eu 15.07.2010 16:19

pt Andrei...tu ce crezi ca imparatia Sfintei Treimi, a lui Hristos Dumnezeu e una a sinucigasilor, a ucigasilor, a violatorilor, a antihristilor, a drogatilor si alcoolicilor, a homosexualilor si a celor ce se imperecheaza cu animalele si cu *?...EU NU CRED ASTA !!!

 
#5 Adeodat 15.07.2010 16:19

Cea mai bune solutie pastorale este din contra de a celebra sfanta liturghie chiar si pentru sinucigasi dat fiind ce ei au mai mult decat altii nevoie de milostivirea lui Dumnezeu. Regula canonica nu trebuie sa ia pasul asupra milostivirii. Este si asa suficient ca sinucigasii sunt acablati de prin gestul lor : ori Biserica nu trebuie sa adauge la aceasta acablare a persoanei o acablare mai mare. Biserica Catolica careia i se reproseaza adesea o anume rigiditate in anumite domenii, este totusi mult mai ingaduitoare in acest domeniu : sinucigas sau nu, orice persoana crestina are deptul la liturghie...in interiorul bisericii.

 
#6 Sly 15.07.2010 16:19

Asa este, poate ca acesti oameni nu au calitatea morala pentru a spune care fapta este un pacat mare sau unul mic, dar sinuciderea este fara nici un fel de indoiala un pacat foarte mare. Sub nici o forma si indiferent de situatia in care esti la un moment dat nu ai voie sa te sinucizi. Trebuie sa iti indeplinesti destinul, trebuie sa iti duci crucea pana la capat, este foarte grav daca abandonezi. Imi pare extrem de rau pentru Madalina. Dumnezeu sa o odihneasca !

 
#7 hombre 15.07.2010 16:35

Ce rahat au popii astia in capetele alea seci ? Adica aceasta femeie cvare este iubita de poporul roman si s-a sinucis tot din cauza unui sistem dobitoc care promoveaza ţopârlănismul, mitocania, parazitismul, ipocrizia, nu are dreptul sa fie introdusa in biserica pt ca asa considera acestei farisei ai BOR, pe cand poponarii cu nemiluita ai aceleiasi instituii care se reguleaza in fund in chiliile acestei cloace a pierzaniei numita BOR au voie sa stea in biserica. Pai mai afurisiti ordinari, lacomilor, hraparetilor, tupeistilor, * imensa de paraziti pe spinarea noastra, voi nu ar trebui sa mai intrati in biserica nu aceasta sfanta, necio[plitilor, criminalilor, securistilor. In nemernicia lor, membri BOR incercau sa-l salveze pe criminalul acela de la Tanacu, incercau sa-l scape de puscarie pe acel criminal care a ucis prin schingiuire o fata ca sa-i ia banii motiv and ca de fapt ea era posedata de *. Nemernicilor, biserica este a noastra si este construita din banii nostrii si avem dreptul sa intram in ea oricand vrem noi nu voi fariseilor. Abia va mai putem tine in spinare, , veniturile noastre scad pe zi ce trece iar voi parazitilor va inm ultiti pe zi ce trece. Mai muriti si voi caci de demisie nu poate fi vorba, criminalilor. Nu aveti pic de mila de noi care abia ne mai ducem traiul de azi pe maine iar voi scoateti popi pe banda rulanta. Porcilor ipocriti, mai si slujiti politicianul de la varful Sodimei si Gomorei care este Cotroceni

 
#8 Galbaglinde 15.07.2010 16:42

imparatia Sfintei Treimi, a lui Hristos Dumnezeu si tacsu, Satana etc este pentru oameni mici, care nu isi pot trai viata fara aceste povestioare de alinare a sufletului(inexistent) slab.
Sarmana femeie nu are nevoie de toate ritualurile promovate de bor pentru ca nu folosecsc la nimic.
A castigat in schimb toata dragostea si consideratia poporului asta catranit de soarta!

 
#9 sofia 15.07.2010 16:48

Fai bai barbosule o oficiere in biserica si lu fata asta,lasa regulile fixe,ce *.

 
#10 .......... 15.07.2010 16:57

Uneori cand toata lumea te iubeste si te admira , pe bune pe munca ta iar apoi din diferite motive soarta ti se schimba si cazi , oamenii te uita, cei cu iubire adevarata si cei lingusitori dispar si cazi jos de tot , multa putere tb sa ai sa-ti revii . Te gandesti ca ai dat totul ai facut bine la unu la altul si foarte putini te mai cauta , te mai baga in seama . Atuul tau , talentul , munca totul dus in derizoriu de noul val de tehnologie , mult mai apreciati si cu castiguri mari pe munca putina . Ca asta prinde acum. Orgoliul , durerea reala din tine te face sa nu accepti ca nu mai esti nici macar in linia a doua . Te gandesti ce ai fost si ce-ai ajuns . Te gandesti ca anii trec si frumusetea dispare , succesul nu va mai veni , faima nici atat si atunci cand ai avut totul si nu mai ai nimic pentru ce sa mai traiesti . Da ar fi motive dar ele sunt simple si nu mai satisfac interiorul tau . Asa ca ma duc , hai pa oricum nu mai suport nimic in jurul meu , copilul va creste , o avea Al de Sus grija , pe mine tb sa ma ierte ca am facut numai bine si sper ca banuiala sa nu cada pe apropiati care conform legii pe langa durerea imensa care le-o las vor suporta si interogatoriul politiei . Un om inteligent cu talent , pregatire si munca cand cade din pozitia inalta a societatii poate sfarsii si asa . Nemernicii care ne conduc si au ajuns de pix nu se vor sinucide deoarece au urcat gratis .

 
Vezi toate »