2505 vizualizări 17 sep 2012

Astăzi a avut loc TRAGEREA LA SORŢI a CUPEI ROMÂNIEI 2012-2013, ŞAISPREZECIMI DE FINALĂ. În această fază a competiţiei intră STEAUA, DINAMO, RAPID, CFR CLUJ şi celelalte echipe de Liga I.

Steaua - FCM Târgu Mureş
Olimpia Satu Mare - Rapid
Vaslui - FC Botoşani
ACS Berceni - CFR Cluj
Sportul Studenţesc - Oţelul Galaţi
Voinţa Sibiu - Dinamo Bucureşti
CF Brăila - Viitorul Constanţa
Şoimii Pâncota - Concordia Chiajna
CS Turnu Severin  - Dacia Mioveni
FC Braşov - Farul Constanţa
Pandurii Târgu-Jiu - FC Zagon
AS Damila Măciuca - Petrolul Ploieşti
Delta Tulcea - "U" Cluj
Gaz Metan Mediaş - FC Caracal
CSMS Iaşi - Astra Ploieşti
Ceahlăul Piatra Neamţ - Gloria Bistriţa

Jocurile din 16-imile de finală se desfăşoară în sistem eliminatoriu într-o singură manşă, pe terenul primului club stabilit prin tragere la sorţi.


Cele 32 de echipe sunt împărţite în trei urne: în urna A sunt primele şase clasate din LIGA I de anul trecut (CFR CLUJ, FC VASLUI, STEAUA, RAPID, DINAMO, OŢELUL), în urna B sunt celelalte 12 echipe din LIGA I, iar în urna C – echipele din LIGA II şi LIGA III care au reuşit calificarea.

Pentru început, echipele din urna A vor fi împerecheate cu echipele din urna C, apoi cele rămase în urna C vor fi împerecheate cu cele din urna a B, iar la final se împerechează echipele rămase în urna a B între ele.

Deţinătoarea CUPEI ROMÂNIEI este DINAMO, care în finala sezonului 2011-2012 a învins RAPID, cu 1-0.

Iată componenţa urnelor pentru TRAGEREA LA SORŢI a CUPEI ROMÂNIEI 2012-2013, ŞAISPREZECIMI DE FINALĂ:

Urna A:

1. SCS FC CFR Cluj SA
2. SC Sporting Club SA Vaslui
3. SC FC Steaua Bucureşti SA
4. SC FC Rapid Bucureşti SA
5. SC Dinamo 1948 SA Bucureşti
6. SC FC Oţelul SA Galaţi

Urna B:

1. CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu
2. SC FC Universitatea Cluj SA
3. CS Concordia Chiajna
4. SC FC Braşov SA
5. SC FC Ceahlăul SA Piatra Neamţ
6. CS FC Astra Ploieşti
7. CS Gaz Metan Mediaş
8. SC FC Petrolul Ploieşti SA
9. ACF Gloria 1922 Bistriţa
10. CSM Studenţesc Iaşi
11. SC FC Viitorul Constanţa
12. CS Turnu Severin

Urna C:

1. FC Botoşani
2. CF Brăila
3. CS FC Farul Constanţa
4. FC Delta Tulcea
5. SC FC Sportul Studenţesc SA
6. AS Damila Măciuca
7. CS Dacia Mioveni
8. CSU Voinţa Sibiu
9. AFC Municipal Târgu Mureş
10. FC Zagon
11. ACS Berceni
12. FC Caracal
13. CS Şoimii Pâncota
14. FC Olimpia 2010 Satu Mare.

Citește și: