Cristian ANDREI
9020 vizualizări 20 oct 2012

Consiliul Naţional Executiv al PNL a aprobat în şedinţa de ieri lista candidaţilor pentru alegerile parlamentare din 9 decembrie. În cadrul şedinţei, au apărut modificări de ultimă oră în privinţa candidaturilor, trecându-se peste dorinţa filialelor. Unii pretendenţi au defilat pe scena de pe National Arena, dar nu au fost acceptaţi şi de conducerea centrală.

Astfel, candidatura senatorului Ioan Ghişe a fost impusă personal de Crin Antonescu liderului PNL Braşov Aristotel Căncescu, chiar dacă acesta a ameninţat că-şi dă demisia dacă Ghişe va candida pentru nou mandat în organizaţia sa. Cu toate acestea, după discuţii cu cei din conducerea centrală, Căncescu a fost convinsă să îl accepte pe Ghişe. Crin Antonescu l-a caracterizat pe Ghişe ca fiind unul dintre cei mai buni senatori ai PNL. Apariţia senatorului pe lista organizaţiei de la Braşov a determinat schimbarea colegiului rezervat fostului premier Petre Roman, acesta trecând de la Senat la Camera Deputaţilor.

Decapitarea filialelor PNL Sector 1, Mehedinţi şi Dâmboviţa nu a rămas fără urmări în privinţa candidaturilor. Deşi propus de PNL 1 drept candidat în colegiul 1 pentru Camera Deputaţilor din Bucureşti,Cristi Dumitrescu a fost înlocuit la propunerea lui Crin Antonescu cu profesorul Vlad Nistor. La Dâmboviţa a fost trimis să candideze Sorin Roşca Stănescu, iar la Mehedinţi fostul ministru al Justiţiei Tudor Chiuariu.

După ce a primit derogare din partea conducerii centrale, finanţatorul Steli Gigi Becali a primit un colegiu de deputat în Sectorul 6. Colegiul oferit este cel în care a candidat în 2008 Elena Udrea, aceasta preferând să candideze într-un colegiu din Neamţ.



La Sectorul 2, ţărănistului Victor Ciorbea a primit şi el un colegiu de deputat pe ultima sută de metri. Senatorul Cristian Ţopescu nu a mai fost acceptat să candideze pentru un nou mandat, în locul său fiind propus profesorul Daniel Barbu.

În organizaţia PNL Cluj au fost repartizate cele mai multe persoane agreate de conducerea centrală. Consilierul lui Crin Antonescu, Radu Zlati, şi jurnalistul Rareş Bogdan fiind trimişi să întărească filiala din Cluj a PNL.

PNL a stabilit ca fostul pedelist Ovidiu Marian să fie contracandidatul lui Mihai Răzvan Ungureanu, în colegiul pentru Senat din judeţul Arad.

Ex-deputatul PDL, Valentin Rusu, care a fost filmat de gândul în timp ce vota în Parlament cu două cartele, de 26 de ori, fiind sancţionat pentru această faptă din partea conducerii Camerei Deputaţilor, a fost acceptat să candideze pentru un nou mandat în Caraş-Severin. Deputatul Rusu este finul preşedintelui CJ Caraş-Severin Sorin Frunzăverde.

Fiul lui Silviu Prigoană, Honorius, nu a primit niciun colegiu deşi a fost în discuţii cu PNL Sector 2 şi PNL Ialomiţa. La PNL Sector 2 a fost impus însă de Crin Antonescu un alt candidat Tavi Bot.


LISTA FINALĂ VOTATĂ ÎN CNEX AL PNL

JUDEŢUL ALBA

Călin Potor – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Dan Simedru – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Teodor Atanasiu – Colegiul 1 Senat

JUDEŢUL Arad

Florin Galiş – Colegiul 2 Camera Deputaţilor
Mihăiţă Calimente– Colegiul Camera Deputaţilor
Ovidiu Marian – Colegiul Senat
Ioan Cristina – Colegiul 2 Senat

JUDEŢUL Argeş
Constantin Polexe – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Cătălin Teodor Nicolescu – Colegiul 4 Camera Deputaţilor
Andrei Gerea– Colegiul 8 Camera Deputaţilor
Mircea Diaconu – Colegiul 1 Senat
Ion Popa – Colegiul 4 Senat

JUDEŢUL Bacău
Nicu Marcu – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Lucian Ciubotaru – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Viorica Marcu – Colegiul 5 Camera Deputaţilor
Ionel Paler – Colegiul 7 Camera Deputaţilor
Dragoş Luchian – Colegiul 2 Senat

JUDEŢUL Bihor
Ovidiu Bezi – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Marcel Sas – Colegiul 2 Camera Deputaţilor
Lucia Varga – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Gheorghe Costin – Colegiul 4 Camera Deputaţilor
Ioan Cupşa – Colegiul 8 Camera Deputaţilor
Florica Cherecheş – Colegiul 9 Camera Deputaţilor
Claudiu Ciarnău – Colegiul 1 Senat
Petru Cristian Bodea – Colegiul 2 Senat
Victor Valeriu Boeriu – Colegiul 3 Senat

JUDEŢUL Bistriţa Nasăud
Stelian Dolha – Colegiul 4 Camera Deputaţilor
Mircea Dobra – Colegiul 1 Senat
Ioan Deneş – Colegiul 2 Senat

JUDEŢUL Botoşani
Dumitru Gireadă – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Roxana Anuşca – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Costel Şoptică – Colegiul 4 Camera Deputaţilor
Viorel Grigoraş – Colegiul 3 Senat

JUDEŢUL Braşov
Gheorghe Gabor – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Ioan Ghişe – Colegiul 3 Senat
Neculoiu Marius - Grapă Sebeastian Colegiul 1 Senat
Donţu Mihai Aurel - Colegiul 3
Camera Deputaţilor - Cristescu Radu Mihai

JUDEŢUL Brăila
Vasile Varga – Colegiul 2 Camera Deputaţilor
Cătălin Boboc – Colegiul 2 Senat

JUDEŢUL Buzău
George Scutaru – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Titi Hoban – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Doina Tudor – Colegiul 2 Senat
Erlan Cocei – Colegiul 4 Camera Deputaţilor

JUDEŢUL Caraş – Severin
Aurel Tocuţ – Colegiul 2 Camera Deputaţilor
Valentin Rusu – Colegiul 4 Camera Deputaţilor
Iosif Secăşan – Colegiul 2 Senat

JUDEŢUL Călăraşi
Dan Motreanu – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Aurel Nicolae – Colegiul 4 Camera Deputaţilor
Raluca Surdu – Colegiul 5 Camera Deputaţilor
Liviu Tomoiagă – Colegiul 1 Senat
Iulian Dumitrescu – Colegiul 2 Senat

JUDEŢUL Cluj

Steluţa Cătăniciu – Colegiul 2 Camera Deputaţilor
Rareş Bogdan – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Radu Zlati – Colegiul 5 Camera Deputaţilor
Vasile Grumaz – Colegiul 8 Camera Deputaţilor
Elena Uioreanu – Colegiul 9 Camera Deputaţilor
Marius Nicoară – Colegiul 3 Senat

JUDEŢUL Constanţa
Gheorghe Dragomir – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Mihai Lupu – Colegiul 2 Camera Deputaţilor
Victor Manea – Colegiul 5 Camera Deputaţilor
Puiu Haşotti – Colegiul 1 Senat

JUDEŢUL Covasna
Emil Pantelimon – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Corina Bote – Colegiul 2 Camera Deputaţilor
Marius Obreja – Colegiul 1 Senat

JUDEŢUL Dâmboviţa
Gabriel Plăiaşu – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Ion Pîrgaru – Colegiul 4 Camera Deputaţilor
Sorin Roşca Stănescu – Colegiul 2 Senat

JUDEŢUL Dolj
Ionuţ Stroe – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Cosmin Enea – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Mihai Voicu – Colegiul 7 Camera Deputaţilor
Daniel Iane – Colegiul 8 Camera Deputaţilor
Mario Oprea – Colegiul 4 Senat

JUDEŢUL Galaţi
Victor Dobre – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
George Scarlat – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Paul Ichim – Colegiul 3 Senat

JUDEŢUL Giurgiu
Marin Anton – Colegiul 2 Camera Deputaţilor
Ioan Teodorescu – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Daniel Chiţoiu – Colegiul 5 Camera Deputaţilor
Lucian Iliescu – Colegiul 2 Senat

JUDEŢUL Gorj
Gheorghe Iana – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Dian Popescu – Colegiul 1 Senat

JUDEŢUL Harghita
Domokos Laszlo – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Vaida Cristian – Colegiul 2 Camera Deputaţilor
Dobrean Teodor– Colegiul 4 Camera Deputaţilor
Tompea Alexandru – Colegiul 1 Senat

JUDEŢUL Huneodoara
Dan Radu Ruşanu – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Bogdan Ţîmpău – Colegiul 6 Camera Deputaţilor
Carmen Hărău – Colegiul 7 Camera Deputaţilor
Dorin Păran – Colegiul 2 Senat
Mariana Câmpeanu – Colegiul 3 Senat

JUDEŢUL Ialomiţa
Cristina Pocora – Colegiul 1 Camera Deputaţilor

JUDEŢUL Iaşi
Mugur Cozmanciuc – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Relu Fenechiu – Colegiul 2 Camera Deputaţilor
Costel Alexe – Colegiul 7 Camera Deputaţilor
Grigore Crăciunescu – Colegiul 11 Camera Deputaţilor
Anton Doboş – Colegiul 12 Camera Deputaţilor
Varujan Vosganian – Colegiul 1 Senat
Mihaela Popa – Colegiul 4 Senat
Marin Burlea – Colegiul 5 Senat

JUDEŢUL Ilfov
Radu Stroe – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Thuma Hubert – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Eduard Hellvig – Colegiul 4 Camera Deputaţilor
Nicolae Nasta – Colegiul 2 Senat

JUDEŢUL Maramureş
Mircea Dolha – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Grigore Leşe – Colegiul 4 Camera Deputaţilor
Pavel Horj – Colegiul 5 Camera Deputaţilor
Vasile Berci – Colegiul 7 Camera Deputaţilor
Titus Paşca – Colegiul 1 Senat

JUDEŢUL Mehedinţi
Viorel Palaşcă – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Tudor Chiuariu – Colegiul 2 Senat

JUDEŢUL Mureş
Dan Sâmpălean – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Lucaks Lorant – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Manuel Butiulcă – Colegiul 4 Camera Deputaţilor
Cristian Chirteş – Colegiul 7 Camera Deputaţilor
Cosmin Duma – Colegiul 2 Senat
Akos Mora – Colegiul 3 Senat

JUDEŢUL Neamţ
Liviu Brătescu – Colegiul 4 Camera Deputaţilor
Dorinel Ursărescu – Colegiul 6 Camera Deputaţilor
Eugen Ţapu – Colegiul 1 Senat

JUDEŢUL Olt
Gigel Stribu – Colegiul 6 Camera Deputaţilor

JUDEŢUL Prahova
Mircea Roşca – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Virgil Guran – Colegiul 2 Camera Deputaţilor
Graţiela Gavrielescu – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Sorin Teju – Colegiul 5 Camera Deputaţilor
Nae Alexandri – Colegiul 7 Camera Deputaţilor
Paul Dumbrăveanu – Colegiul 11 Camera Deputaţilor
Dragos Luchian – Colegiul 3 Senat

JUDEŢUL Satu – Mare
Ovidiu Silaghi – Colegiul 2 Camera Deputaţilor
Viorel Buda – Colegiul 4 Camera Deputaţilor
Virgil Enătescu – Colegiul 2 Senat

JUDEŢUL Sălaj
Mirel Taloş – Colegiul 4 Camera Deputaţilor
Oros Dorel – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Călin Bărărean – Colegiul 1 Senat

JUDEŢUL Sibiu
Ioan Tămăian – Colegiul 1 Camera Deputaţilo
Mircea Cazan – Colegiul 6 Camera Deputaţilor
Sorin Ilieşiu – Colegiul 1 Senat
Nicolae Neagu – Colegiul 3 Senat

JUDEŢUL Suceava
Stefan Băişanu – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Constantin Gălan – Colegiul 6 Camera Deputaţilor
Dumitru Pardău – Colegiul 9 Camera Deputaţilor
Radu Surugiu – Colegiul 10 Camera Deputaţilor

JUDEŢUL Teleorman
Andrei Creci – Colegiul 5 Camera Deputaţilor
Marin Almăjan – Colegiul 6 Camera Deputaţilor
Florin Calotă – Colegiul 2 Senat

JUDEŢUL Timiş
Horia Cristian – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Cosmin Costa – Colegiul 5 Camera Deputaţilor
Ben – Oni Ardelean – Colegiul 1 Senat
Petru Ehegartner – Colegiul 2 Senat

JUDEŢUL Tulcea
Octavian Popa – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Octavian Motoc – Colegiul 1 Senat

JUDEŢUL Vaslui
Dan Bordeianu – Colegiul 2 Camera Deputaţilor
Florin Ciurariu – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Tătaru Nelu – Colegiul 3 Senat

JUDEŢUL Vrancea
Nini Săpunaru – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Laurenţiu Roşca – Colegiul 5 Camera Deputaţilor

Bucureşti – Sector 1
Vlad Nistor – Colegiul 1 Camera Deputaţilor
Diana Tuşa – Colegiul 2 Camera Deputaţilor
Ludovic Orban – Colegiul 3 Camera Deputaţilor
Călin Popescu Tăriceanu – Colegiul 2 Senat

Bucureşti – Sector 2
Tavi Bot – Colegiul 8 Camera Deputaţilor
Victor Ciorbea – Colegiul 9 Camera Deputaţilor

Bucureşti – Sector 3
Eugen Nicolescu – Colegiul 11 Camera Deputaţilor
Florin Alexe – Colegiul 10 Camera Deputaţilorâ
Raluca Ispir – Colegiul 12 Camera Deputaţilor
Crin Antonescu – Colegiul 5 Senat

Bucureşti – Sector 4
Daniel Barbu – Colegiul 7 Senat

Bucureşti – Sector 5
Alina Gorghiu – Colegiul 22 Camera Deputaţilor

Bucureşti – Sector 6
Gigi Becali – Colegiul 25 Camera Deputaţilor
Razvan Mironescu – Colegiul 26 Camera Deputaţilor
Cornel Dobriţoiu – Colegiul 11 Senat

 

Citește și: