Începând din 14 iunie, Televiziunea Română va transmite în exclusivitate cel mai important eveniment sportiv al anului 2018. Timp de o lună, telespectatorii din România, alături de sute de milioane de fani de pe întreaga planetă, vor urmări la posturile TVR lupta pentru cel mai râvnit trofeu din lumea fotbalului. Toate partidele din cadrul competiţiei vor fi difuzate numai de televiziunea publică, în perioada 14 iunie – 15 iulie. 64 de meciuri, 32 de echipe au un singur obiectiv la primul turneu final de Campionat Mondial care va avea loc în Europa de Est şi anume să obţină trofeul din aur pur, care are o bază de 13 cm cu două fragmente de malachit încorporate in ea, scrie Pro Sport.

Programul complet:

Grupa A:
14 iunie, ora 17:00 - Rusia - Arabia Saudită (Moscova, Lujniki)
15 iunie, ora 14:00 - Egipt - Uruguay (Ekaterinburg)
19 iunie, ora 20:00 - Rusia - Egipt (Sankt Petersburg)
20 iunie, ora 17:00 - Uruguay - Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)
25 iunie, ora 16:00 - Uruguay - Rusia (Samara)
25 iunie, ora 16:00 - Arabia Saudită - Egipt (Volgograd)

Grupa B:
15 iunie, ora 17:00 - Maroc - Iran (Sankt Petersburg)
15 iunie, ora 20:00 - Portugalia - Spania (Soci)
20 iunie, ora 14:00 - Portugalia - Maroc (Moscova, Lujniki)
20 iunie, ora 20:00 - Iran - Spania (Kazan)
25 iunie, ora 19:00 - Spania - Maroc (Kalinigrad)
25 iunie, ora 19:00 - Iran - Portugalia (Saransk)

Grupa C:
16 iunie, ora 12:00 - Franţa - Australia (Kazan)
16 iunie, ora 18:00 - Peru - Danemarca (Saransk)
21 iunie, ora 14:00 - Franţa - Peru (Ekaterinburg)
21 iunie, ora 17:00 - Danemarca - Australia (Samara)
26 iunie, ora 16:00 - Danemarca - Franţa (Moscova, Lujniki)
26 iunie, ora 16:00 - Australia - Peru (Soci)

Grupa D:
16 iunie, ora 15:00 - Argentina - Islanda (Moscova, Spartak)
16 iunie, ora 21:00 - Croaţia - Nigeria (Kalinigrad)
21 iunie, ora 20:00 - Argentina - Croaţia (Novgorod)
22 iunie, ora 17:00 - Nigeria - Islanda (Volgograd)
26 iunie, ora 20:00 - Islanda - Croaţia (Rostov)
26 iunie, ora 20:00 - Nigeria - Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E:
17 iunie, ora 14:00 - Costa Rica - Serbia (Samara)
17 iunie, ora 20:00 - Brazilia - Elveţia (Rostov)
22 iunie, ora 14:00 - Brazilia - Costa Rica (Sankt Petersburg)
22 iunie, ora 20:00 - Serbia - Elveţia (Kalinigrad)
27 iunie, ora 20:00 - Serbia - Brazilia (Moscova, Spartak)
27 iunie, ora 20:00 - Elveţia - Costa Rica (Novgorod)

Grupa F:
17 iunie, ora 17:00 - Germania - Mexic (Moscova, Lujniki)
18 iunie, ora 14:00 - Suedia - Coreea de Sud (Novgorod)
23 iunie, ora 17:00 - Germania - Suedia (Soci)
23 iunie, ora 20:00 - Coreea de Sud - Mexic (Rostov)
27 iunie, ora 16:00 - Mexic - Suedia (Ekaterinburg)
27 iunie, ora 16:00 - Coreea de Sud - Germania (Kazan)

Grupa G:
18 iunie, ora 17:00 - Belgia - Panama (Soci)
18 iunie, ora 20:00 - Tunisia - Anglia (Volgograd)
23 iunie, ora 14:00 - Belgia - Tunisia (Moscova, Spartak)
24 iunie, ora 14:00 - Anglia - Panama (Novgorod)
28 iunie, ora 20:00 - Anglia - Belgia (Kalinigrad)
28 iunie, ora 20:00 - Panama - Tunisia (Saransk)

Grupa H:
19 iunie, ora 14:00 - Polonia - Senegal (Moscova, Spartak)
19 iunie, ora 17:00 - Columbia - Japonia (Saransk)
24 iunie, ora 17:00 - Japonia - Senegal (Ekaterinburg)
24 iunie, ora 20:00 - Polonia - Columbia (Kazan)
28 iunie, ora 16:00 - Senegal - Columbia (Volgograd)
28 iunie, ora 16:00 - Japonia - Polonia (Samara)

Optimi de finală:
30 iunie, ora 16:00 - locul 1 grupa C - locul 2 grupa D (Kazan)
30 iunie, ora 20:00 - locul 1 grupa A - locul 2 grupa B (Soci)
1 iulie, ora 16:00 - locul 1 grupa B - locul 2 grupa A (Moscova, Lujniki)
1 iulie, ora 20:00 - locul 1 grupa D - locul 2 grupa C (Novgorod)
2 iulie, ora 16:00 - locul 1 grupa E - locul 2 grupa F (Samara)
2 iulie, ora 20:00 - locul 1 grupa G - locul 2 grupa H (Rostov-pe-Don)
3 iulie, ora 16:00 - locul 1 grupa F - locul 2 grupa E (Sankt Petersburg)
3 iulie, ora 20:00 - locul 1 grupa H - locul 2 grupa G (Moscova, Spartak)

Sferturi de finală:
6 iulie, ora 16:00 - câştigătoarea meciului 1 din optimi - câştigătoarea meciului 2 din optimi (Novgorod)
6 iulie, ora 20:00 - câştigătoarea meciului 6 din optimi - câştigătoarea meciului 5 din optimi (Kazan)
7 iulie, ora 16:00 - câştigătoarea meciului 8 din optimi - câştigătoarea meciului 7 din optimi (Samara)
7 iulie, ora 20:00 - câştigătoarea meciului 3 din optimi - câştigătoarea meciului 4 din optimi (Soci)

Semifinale:
10 iulie, ora 20:00 - câştigătoarea meciului 2 din sferturi - câştigătoarea meciului 1 din sferturi (Sankt Petersburg)
11 iulie, ora 20:00 - câştigătoarea meciului 4 din sferturi - câştigătoarea meciului 3 din sferturi (Moscova/Lujniki)

Locul 3:
14 iulie, ora 16:00 - echipa învinsă în semifinala 1 - echipa învinsă în semifinala 2 (Sankt Petersburg)

Finala
15, iulie, ora 17:00 - câştigătoarea semifinalei 1 - câştigătoarea semifinalei 2 (Moscova/Lujniki)

Citește și: