17 vizualizări 14 apr 2008

Ionuţ Popa şi-a cerut scuze suporterilor UTA Arad pentru că echipa pe care o antrenează, Poli Iaşi, a marcat, duminică seara, în etapa 29, patru goluri împotriva echipei sale de suflet. A dorit victoria alb-albaştrilor, dar diferenţa i s-a părut mare pentru jocul prestat de “jucătorii de doi bani” cum şi-a numit elevii după înfrângerea în faţa Rapidului. Cu victoria clară, ieşenii au netezit calea arădeanilor spre liga secundă, deşi nici ei nu au scăpat de locurile retrogradabile. Dubla la patru minute a lui Andrei Cristea din prima repriză, urmată de dubla – tot la patru minute – a lui Ionuţ Bâlbă din al doilea mitan l-au determinat pe tehnicianul Gabi Stan să renunţe la UTA. “Nu are rost să ne păcălim. Am venit să salvez echipa dar nu mai cred în evitarea retrogradării. Nu sunt nici Iisus să iau asupra mea păcătele altora”, şi-a motivat decizia Stan. Golul de onoare din prelungiri al lui Robert Roszel nu a putut spăla ruşinea arădenilor, deşi UTA mai încercase să modifice tabela, dar s-a opus spectaculos portarul Brăneţ, care, în minutul 87, a parat şutul din penalty al lui Pedro De Oliveira. Bănuind înfrângerea, nici un sporter UTA nu s-a aşezat în dreptul tabelei de marcaj, peluza fiind încredinţată puşcăriaşilor aduşi sub escortă la meci. În tribuna B a stat şi tehnicianul din Copou, încă suspendat după ce l-a bruscat pe Bogdan Mara. "M-am simţit excelent în rândul oamenilor de rând. Am primit seminţe şi am fost cerut de naş. M-a impresionat un om de 77 de ani, venit la meci de la 35 de kilometri de Iaşi”, a spus Popa. UTA i s-a părut în derivă, iar prestaţia elevilor săi nu l-a mulţumit nici la 4-0 pe tabelă. Golul arădenilor a venit pe fondul lejerităţii că victoria era asigurată. “Avem nevoie de 6 puncte ca să nu mai avem emoţii că retrogradăm”, a conchis tehnicianul. Pentru că joi Ionuţ Popa împlineşte 55 de ani, jucătorii i-au dedicat victoria, iar cei doi atacanţi ai Politehnicii golurile.