Gandul.info
Denis Şchiopu
541 vizualizări 22 nov 2017

Fabrizio Constantin a deschis scorul în minutul 19, cu o lovitură de cap după o centrare a lui Bodişteanu, iar Dan Sârbu a reluat în plasă din apropiere după ce portarul a respins în bară şutul lui Mălăele din lovitură liberă de la 25 de metri. La pauză a fost 2-0 pentru tricolori, notează sursa amintită.

În repriză secundă, Remus Mihai a mărit avantajul României după ce a scăpat singur cu portarul în minutul 63. Gazdele au reuşit unicul gol în prelungirile partidei.

În repriza a doua a întâlnirii cu Moldova, a intrat şi Nicolas Popescu, fiul fostului internaţional Gheorghe Popescu, în locul lui Roberto Mălăele de la Viitorul, cel care este nepotul marelui actor Horaţiu Mălăele. În vârstă de 14 ani, Nicolas Popescu este legitimat la FC Voluntari şi evoluează pe postul de mijlocaş central.

Antrenorul naţionalei U-15, Adrian Văsâi, a început în următoarea formulă: 1. Trandafir - 2. Pârvulescu, 5. Constantin, 3. Nicolescu, 4. Lazăr- 6. Sârbu, 8. Mălăele, 10. Bodişteanu-cpt. - 7. Negoescu, 11. Niţă, 9. Neacşu. Rezerve: 12. Popa, 13. Crăciun, 14. Vasilescu, 15. Vlad, 16. Gaşpar, 17. Popescu, 18. Nechita, 20. Mihai, 25. Urdea.

Următorul joc pe care România îl va disputa împotriva Moldovei este programat vineri, 24 noiembrie, cu începere la ora 11:00. Acestea sunt primele partide internaţionale pentru generaţia tricolorilor născuţi începând cu 1 ianuarie 2003.